“Жълто-черни” спомени – последният път, в който Ботев (Пд) спечели с човек по-малко…

Отборът на Ботев (Пд) сътвори един миниподвиг вчера в кв.Коматево, след като с 10 души постигна успех над Левски с 1:0.

Бившият играч на “сините” Димитър Пиргов, който пристигна през зимата в Пловдив, сам се вкара в неприятности в края на първата част и, за нарушение срещу Габриел Обертан (откъсващ се сам срещу Кайзер), получи директен червен картон.

Въпреки намаления си състав, Ботев (Пд) прояви дух и желание за победа пред второто полувреме и стигна до успеха с гол на “Златната резерва” Стивън Петков 10 минути преди края на срещата.

Много рядко се наблюдава мач, в който отборът с човек по-малко успява да заличи числения си дефицит и да играе като равен с равен срещу своя съперник. Още по-рядко се случва този отбор да победи.

Последният път, в който момчетата на Николай Киров успяват да вземат мач, въпреки численото си неравновесие, бе в паметния финал за Купата срещу Лудогорец в края на май 2017г. Тогава червен картон от състава на пловдивчани получава Фернандо Виана, но едва в добавеното време на двубоя – 92-та минута.

Уникалното в победата на “канарчетата” над Левски е, че те постигнаха успеха, след като повече от едно полувреме бяха десетима на терена. Те често се прибираха дълбоко в своята половина, за да се бранят компактно, което лиши столичани от каквито и да е атакуващи идеи. Контрите на Ботев (Пд) непрекъснато събуждаха трибуните, които във всеки момент очакваха изригването.

Така и стана след едно центриране на Неделев дълбоко в наказателното поле на Митрев. Там топката прехвърли Яблонски и попадна на главата на Петков. Левски бе обезличен и принизен срамно срещу числено неравен съперник.

Играчи на Ботев (Пд) са получавали на 4 пъти червени картони в хода на сезона. Първият бе, за Йордан Минев срещу ЦСКА-София при загубата с 2:6 у дома в началото на кампанията Последваха тези на Цветомир Панов срещу Берое при 1:1 в Стара Загора, на Пламен Димов срещу Славия при 1:1 в София и на Серкан Юсерин при успеха над Етър (ВТ) с 3:0 в последния есен кръг (тогава и гостите довършиха мача с 10 души след изгонването на Иван Скерлев).