Григор ДимитровИзвън БългарияНационалиТенис

ВЕЛИК ПОДВИГ! Българин, Григор Димитров, върху покрива на тенис планетата!

Григор Димитров спечели последната тенис надпревара за годината – “Турнирът на осемте най-добри в Лондон”!

Великият подвиг бе сътворен след над 2-часова битка на “О2 Arena” в английската столица срещу белгиеца Давид Гофен. Нашето момче се справи със 7:5 4:6 6:3 и така донесе небивала радост на хилядите българи както по трибуните, така и пред телевизионните екрани.

Срещата завърши изключително драматично, след като Гришо пропусна 3 шампионски точки при сервис на Гофен при 5-2 в третия сет. В крайна сметка белгиецът се задържа в мача и принуди Гришо да сервира за титлата. При следващото си подаване българинът си свърши работата подобаващо и стигна до мечтания трофей!

Григор е първият българин, който участва на този турнир, а и съответно единственият стигнал тази титла, която има стойността на трофей от големия шлем. С този успех Гришо ще завърши 2017г. на 3-та позиция в Световната ранглиста, като пред него ще бъдат единствено титаните Рафаел Надал (№1) и Роджър Федерер (№2).

Двамата финалисти се срещнаха за втори път в рамките на седмица. В груповата фаза Димитров разби Гофен с 6:0, 6:2. Белгиецът вече записа по една победа срещу Рафаел Надал и Роджър Федерер в турнира. Това е общо пета победа за Димитров срещу Гофен на ниво ATP, като нашето момче има само едно поражение срещу този съперник. Днешният сблъсък бе и повторениe на финала на турнира в София през февруари, когато Григор надделя със 7:5, 6:4.

Българинът за първи път достигна до финала на Мастърс в Лондон и то при първото си участие на силния турнир. Големият мач в кариерата на хасковлията е тази вечер и започва в 20:00ч. българско време.

Двамата играха един срещу друг само няколко дни по-рано в груповата фаза, а Димитров не срещна никакви трудности със своя съперник, побеждавайки го с 6:0, 6: 2. Статистиката също е в полза на нашия тенисист. Гофен и Григор са се срещали общо пет пъти, а Гришо е надигравал белгиеца четири пъти.

Освен титлата, в която се цели Димитров, при победа днес той ще завоюва допълнително 1500 точки, които ще го бетонират на третото място в ранглистата на ATP.

Първи сет!

0-1 Григор започна двубоя със сервис. Много агресивен Гофен в първите разигравания му позволиха да пробие още в първия гейм.

1-1 Гришо връща пробива още при първото подаване на белгиеца след две равенства при 40:40.

1-2 Трети пореден пробив в срещата. Отново на серивс за Григор Гофен направи няколко превъзходни диагонала, които му донеса успех.

1-3 Гофен затвърди пробива си и се измъква с два гейма аванс.

2-3 Григор взима подаването си след ново изравняване на белгиеца при 40:40. В крайна сметка българинът скъси разликата на гейм.

2-4 Гофен продължава да държи играта си на високо ниво. Белгиецът взе без особени усилия и втори пореден сервис гейм.

3-4 Григор взе своя гейм и продължава да стои близо до своя съперник. След трите поредни пробива в началото на сета, двубоят влезе в руслото на спечелените сервис геймовете на двата си състезатели.

4-4 Страхотно! Гришо върна пробива след големи усилия в 8-ия гейм.

5-4 Трети пореден гейм за Димитров и той е само на един от спечелването на сета. Успехът в подаването му дойде след две изумителни точки, разиграни с удари от световна класа.

5-5 Гофен се върна в сета в последния момент. Взе своето подаване и изравни резултата.

6-5 Много тежък сервис гейм за Гришо. В крайна сметка той се добра до преднина и минимумът от този сет би било достигане до тайбрек.

7-5 БРАВО! Григор проби съперника в най-важния момент и взе първия сет. Гришо имаше два сетбола при 40:15, но ги пропусна. При 40:40 нашето момче изтърва още две възможности, а Гофен една. При петата си точка за спечелване на сета хасковлията се възползва и този пък го затвори в своя полза. Плюс това Гришо ще сервира и в началото на втория сет.

Втори сет!

1-0 Гришо стартира по отличен начин и втория сет, взимайки първото си подаване в него.

1-1 Гофен изравни след няколко тежки размени на удари.

2-1 Българинът взе с лекота и второто си подаване и продължава все така упорито да се приближава към голямата титла.

2-2 Бързата размяна на сервис геймове продължава – Гофен изравни за втори път в сет и продължава да гони Григор по петите.

3-2 Гришо отново нямаше грижи да добави нов гейм в актива си при свое подаване и го спечели при 40:15.

3-3 Гриишо имаше отличен шанс да пробие в този изключително важен гейм, но при 40:30 за него Гофен пласира страхотен удар на едно от линиите и изравни. Оттам нещата се обърнаха в полза на белгиеца и той изравни резултата при геймовете.

3-4 Гофен проби за първи път в сета в най-възловия миг – в така наречения “Хенманов гейм”, или седмия гейм в сета. Ако затвърди пробива в следващия гейм, белгиецът ще бъде само на един от изравняване в сетовете.

3-5 След две сгрешени топки отстрана на Гришо – една в мрежата и една в аут, и две уинъра на белгиеца, Гофен е само на гейм от спечелване на втория сет.

4-5 Гришо си свърши работата при свой сервис и намали изоставането само на гейм.

4-6 Гофен не трепна и след три безапелационни точки – след 40:0, изравни сетовете до 1-1.

Трети сет!

1-0 Сетът започна с много труден първи сервис гейм за нашето момче. В крайна сметка след минаване през четири “дюса” и една възможност за пробив пред Гофен, Гришо поведе.

1-1 Гофен изравни безгрижно.

2-1 Григор се възползва от грешките на своя съперник и отново е с гейм преднина в третия сет.

2-2 Гофен отново продължи да притиска и гони българина, а размяната на сервис геймове продължи.

3-2 Гейм на 0 за нашето момче и той отново повежда в резултата.

4-2 Голям гейм за българина, който проби след поредицата от тежки разигравания и вече е на два от триумфа!

5-2 На бърза ръка Гришо взе няколко поредни точки след сервис и вече докосва титлата!

5-3 Жалко! Гришо пропусна три чисти шампионски точки. Гофен обаче се върна от 0:40 и остана в мача.

6-3 ГРИГОР ДИМИТРОВ ТРИУМФИРА В ЛОНДОН С 7:5 4:6 6:3!

Мечтата на едно българско момче…Григор Димитров – най-великият роден тенисист!

Снимка: bbc.sport.com