Ботев ПловдивЗа ИсториятаЛокомотив ПловдивФутбол

СНИМКИ: ЛОКОМОТИВ ПД ЗА ВЕЧНОСТТА! КУПАТА ЖИВЕЕ В ЧЕРНО-БЯЛО ЦАРСТВО

КРАЛЯТ Е ЧЕРНО-БЯЛ! ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ ПРЕГЪРНА КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ

Момчетата на Бруно Акрапович надделяха с 1:0 над градския съперник Ботев Пд в най-великото пловдивско дерби в историята на родния футбол – финалът за Купата на България.

Големият герой за “смърфовете” е словенецът Ален Ожболт, който с 73-ата минута реши срещата, след като с пета засече подаване на Аралица отдясно и прати феновете на Локомотив Пд в небесата.

Срещата, наблюдавана от почти 21 000 зрители по трибуните на Националния стадион “Васил Левски”, не предложи очакваната атракция с много голове, но за сметка на това надделяха рационалният подход и умереността.

Считаният за фаворит Ботев Пд не успя да разгърне добре играта си – комбинативност, скорост и максимално офанзивен футбол, докато Локомотив Пд успяваше умело да неутрализира и да блокира важните единици в състава на съперника.

Така Локомотив Пд спечели първата си национална Купа, добавяйки още един трофей през новия век в своята витрина – след шампионската титла през 2004 г. и Суперкупата през същата година.

Ботев Пд остава с 3 купи и 10 загубени финала.

Срещата започна с тежък сблъсък между Петрович и Кардосо. Петрович получи медицинска помощ и продължи игра.

Първият добър шанс за един от двата тима дойде в 7-ата минута. Тогава Марин и Кардосо разиграха добре по левия фланг. Бразилецът си освободи пространство за подаване. Езе се размина с топката, но ударът на Вутов с глава мина в аут, на метър над вратата на Луков.

В 11-ата минута Аралица получи пред защитата на Ботев Пд, пое добре на гърди и стреля с десния крак, но топката прелетя високо в аут.

Две минути след това Локомотив Пд отново имаше шанс. Цветанов получи отляво на наказателното поле и пусна успореден на голлинията пас към Ожболт. Той бе на добра позиция, но трябваше да се обърне, за да стреля и това го забави. Кайзер излезе напред и изби.

В 23-ата минута Тодор Неделев стреля от дистанция, но топката бе слабонасочена и излетя в аут.

В 31-ата минута хубава комбинация на “канарчетата” провокира Везалов да върне слабо топката назад. Вутов бе на добра позиция и стреля с левия крак, но топката попадна право в ръцете на Мартин Луков.

В 39-ата минута корнер, изпълнен от Тодор Неделев, не бе изчистен добре от защитата на Локомотив Пд. Топката бе извадена пред наказателното поле, където Радослав Терзиев стреля силно, но много високо в аут.

Втората част започна так както завърши първата – с по-умерена и предпазлива игра и от двата тима. В 55-ата минута Тодор Неделев получи шанс за изстрел от над 20 метра, но ударът му с левия крак излетя високо и комично в аут.

В 57-ата минута Ален Ожболт стреля от дистанция. Ударът сякаш не бе сложен, но затрудни Кайзер, който с все сили изби в корнер. В 63-ата минута Стивън Езе стреля с глава след центриране отляво, Кайзер с брилянтна намеса избива в корнер.

В 67-ата минута Ботев Пд получи страхотен шанс за гол, след като атака отляво позволи на Доре да стреля. Ударът му бе блокиран от бранител на “черно-белите”, но кълбото стигна до Александър Тонев. Той също опита да изненада Кайзер, но кълбото премина в аут.

60 секунди по-късно Локомотив Пд можеше да рани болезнено съперника си, след като подаване на Димитър Илиев намери Буна пред наказателното поле. Крилото стреля с левия крак, но сякаш му бе нужна повече сила и Кайзер улови.

В ответната атака красив разиграване на “канарите” – между Неделев и Тонев, завърши с удар на втория, но бранител на Локомотив Пд излезе в корнер.

ГОООООЛ! Ален Ожболт откри за Локомотив Пд в 73-ата минута – 0:1!

Фамозен гол на Локомотив Пд, фамозен завършек на Ален Ожболт. Атаката започна от пас с глава на Димитър Илиев, с който той изведе Анте Аралица. Филип Филипов изчисти с шпагат, но топката остана в Аралица, който отдясно пусна към връхлитащия Ожболт, а словенецът с пета остави без шансове за Кайзер за 0:1!

В 81-ата минута Неделев можеше да изравни след прецизен пряк свободен удар, от над 25 метра, но топката прелетя на сантиметри в аут.

Две минути след това Карагарен получи златен шанс – той пое пред границата на наказателното поле и стреля с хубав удар по земя, но целият стадион видя как топката излиза покрай десния страничен стълб зад Кайзер.

В 85-ата минута корнер намери Васил Шопов пред наказателното поле, но шутът му не бе точен и излетя в аут.

Край срещата – първа Купа в историята на Локомотив Пд!

Ботев Пд: Даниел Кайзер, Джонатан Перейра (Филип Филипов 46′), Димитър Пиргов, Кристиан Димитров, Лазар Марин, Радослав Терзиев (Васил Шопов 77′), Лъчезар Росенов Балтанов, Тодор Неделев, Еберт Кардосо (Феребори Доре 54′), Александър Тонев, Антонио Вутов