Ботев ПловдивЛегендиФутбол

35 години от паметната победа на Ботев над Барселона

На днешния ден преди 35 години Ботев постига една от най-великите победи в историята си.

На 30 септември 1981 “канарчетата” побеждават с 1:0 световния колос Барселона в мач от турнира за КНК:

Срещата се играе пред 50 000 души в Пловдив.

През първото полувреме “канарчетата” обсаждат тотално вратата на Педро Артола. В 35-ата минута е отсъден пряк свободен удар за “Ботев” за нарушение срещу Зехтински.

Зад топката обаче не застават бате Петьо, а Георги Славков, който също е цар на фауловете. Славков, за съжаление вече покойник, блестящо насочва топката във вратата и тя се оплита в мрежата – 1:0.

След това реферът Шотерс отменя гол на Коце Костадинов в 40-ата минута. Малко преди това е подминато нарушение срещу него в наказателното поле.

След почивката Барселона не променя играта си, която е изпъстрена с доста нарушения и бавене на играта. Едва в края на мача испанците се опитват да позакрепят реномето си на голям отбор, но плахите им опити завършват с неуспех.

В крайна сметка фаворитът от Каталуня продължава напред в турнира. За младия отбор на “Ботев” (Пловдив) остава гордостта от достойното представяне срещу един от най-мощните клубове в Европа.

“Ботев”: 1.Кирил Пейчев, 2.Пики Юруков, 3.Младенов, 4.Блангев, 5.Хорозов, 6.Коста Танев, 7.Коце Костадинов, 8.Славков, 9.Краси Манолов (78-Трифон Пачев), 10.Зехтински (71-Митко Аргиров), 11.Мери Бакалов.

БАРСЕЛОНА: 1.Артола, 2.Рамос, 3.Олмо, 4.Маноло, 5.Алесанко, 6.Виктор, 7.Симонсен, 8.Шустер, 9.Кини, 10.Естеа, 11.Естебан (67 – Санчес).