
Цветана Пиронкова достигна до осминафиналите на Откритото първенство на Франция като това е рекорд в нейната кариера до момента. Българката победи повече от убедително 19-ата поставена Слоун Стивънс с 6:2, 6:1.
С представянето си досега Пиронкова си осигури 240 точки за световната ранглиста. Това ще й донесе завръщане в топ 100 след края на надпреварата. При достигане на четвъртфиналите тя може да се надява дори за пробив в топ 70.
Стивънс започна добре и проби още в първия гейм, а след това затвори за 2:0. След това последва изключителен спад в представянето й. Пиронкова спечели четири поредни гейма на нула, за да поведе 4:2. Пловдивчанката бе много стабилна в разиграванията от основната линия, а нейната опонентка допускаше множество непредизвикани грешки. Българката направи поредица от общо седем спечелени гейма за 6:2, 1:0 в своя полза.
Малко по-късно във втория сет, Пиронкова първа проби за 3:1 като се възползва от нови непредизвикани грешки на Стивънс. След няколко по-оспорвани геймове Пиронкова не се пречупи и продължи серията си до 5:1, което й позволи да сервира за мача. Тя нямаше затруднения с тази задача.
Нейната следваща съперничка ще бъде световната №2 Агниешка Радванска. До момента полякинята води на Цвети с 9:2 в преките им срещи и 4:0 на клей. В турнирите от Големия шлем Радванска на три пъти побеждава Пиронкова на Уимбълдън, така че българката ще търси реванш за тези поражения.










