Николай Костов дебютира начело на Ботев със закономерна победа

Ботев Пловдив записа важна победа с 2:1 днес срещу тима на Черно море в мач от 16-тия кръг на “А” група, който можехте да проследите на живо с TribunaPlovdiv.bg.  Срещата, която бе играна във Варна, бе официален дебют за новия старши-треньор на “канарчетата” Николай Костов.

Ботев не можеше да разчита на контузените са Божидар Васев, Алекс Колев и Орлин Старокин, а за Черно море аут бяха Марк Клок и Марчин Буркхард.

През първото полувреме двата отбора предимно накъсваха играта с множество нарушения. Гостите реализираха в края на първата част, а в началото на второто полуврме домакините изравниха. Ботев все пак стигна до второ попадение, което бе и решаващо.

Срещата започна с минута мълчание, заради терористичните атентати в Париж от изминалата седмица. Около 20-тина привърженици на “жълто-черните” са пропатували дългия път до Варна, за да подкрепят любимците си.

Още в 3-ата минута Ботев можеше да поведе в резултата. Филипов бе изпуснат от защитата на домакините и подаде по земя към Нелсън, чийто удар бе избит от Китанов.

След шанса за гол на “канарчетата”, Черно море организира на два пъти добри атаки, но без успех. В 18-ата минута Ботев вкара топката във вратата на Черно море, но попадението бе отменено заради фаул в полза на “канарчетата” от по-рано. Остана впечатление, че главния рефер на срещата Ангел Баялцалиев можеше да отсъди авантаж, но телевизионните повторения показаха, че и да бе отсъден аванташ, то имаше и засада.

Даниел Златков напусна терена пет минути след това, тъй като получи сериозна аркада в главата. Все пак кръвта бе спряна и той влезе отново в игра.

Черно море се опита да затегне обръча в полето на Ботев, a Стенио и Паланков имаха шанс да открият. Двата отбора продължиха с нарушенията, които до момента през първото полувреме изобилстват. Михаил Венков финтира защитник на Ботев и влезе в наказателното поле на гостите, пусна към съотборник, но Пламен Николов изби.

В 41-ата минута Грегъри Нелсън финтира Кулибали, който го фаулира в наказателното поле. Главният рефер Баялцалиев отсъди дузпа, зад която застана Лъчезар Балтанов. Със силен точен удар в дясно на вратата на Китанов той откри резултата и така Ботев поведе в резултата.

Така на полувремето отборът на Николай Костов се оттегли с преднина от един гол. В 65-ата минута, Костов замени Серкан Юсеин, като на негово място влезе Радослав Терзиев.

С началото на второто полувреме домакините наложиха преса срещу съперника, която даде ефект в 59-ата минута. Черно море изравни след центриране, в което Филип Филипов увисна и така остави Курьор непокрит на втора греда, който реализира с точен изстрел в обратния ъгъл на вратата на Голас.

Веднага след като изравниха, домакините продължиха да натискат и само в рамките на две минути изпуснаха две чисти положения за нов гол.

В 72-ата минута, играчите на Николай Костов нанесоха втори удар по Черно море. След добра контраатака, Мариян Огнянов и Варела си размениха добро двойно подаване, като втория се оказа на добра позиция и отправи точен удар, с който “канарчетата” поведоха с 2:1.

Кифуети имаше добра възможност да покачи на 3:1, но ударът му не бе точен.  В продължението, Даниел Георгиев допусна сериозна грешка и подаде на Казаков, който сам срещу вратаря не успя да реалзиира.

Все пак до края на втората част нямаше нови опасности и така ”канарчетата” записаха успех. С тази победа, Ботев остава на осмото място, но вече с актив от 18 точки, на 6 разлика от предпоследния Монтана и на три от седмия Локомотив Пловдив.

Черно море: Георги Китанов, Михаил Венков, Жиньо, Педро Еуженио, Мамату Кулибали, Тодор Паланков, Стенио (Симеон Райков 77′), Мехди Бурабия, Даниел Георгиев, Андреас Васев, Матиас Курьор

Ботев: Виктор Голас, Йордан Христов, Пламен Николов, Даниел Златков, Филип Филипов, Серкан Юсеин (Радослав Терзиев 65′), Лъчезар Балтанов, Мариян Огнянов, Рахави Кифуети (Казаков 90+’), Грегъри Нелсън, Даниел Генов (Варела 51′)