Извън БългарияНационалиФутбол

Колко е сладко да си българин днес! “Лъвовете” откъснаха от корените холандските лалета…

Българският национален отбор по футбол постигна впечатляваща победа с 2:0 над тима на Холандия в мач от квалификационната фаза за Световното първенство в Русия догодина, игран на стадион “Васил Левски”.

Срещата започна добре за трикольорите, след като Ивелин Попов бе съборен още в първата минута на срещата на метър от наказателното поле. Зад топката застана именно Попов, който обаче стреля във вратаря на гостите.

ГООООООЛ! В 5-та минута на мача Спас Делев получи балонно центриране, което разколеба защитата на Холандия. Делев се възползва от грешката и матира вратаря на гостите, извеждайки българите напред в резултата.

Прави впечатление продължителното разиграване на топката от страна на гостите, които обаче не достигат до нищо по-сериозно, застрашаващо вратата на Николай Михайлов.

Преобладава играта в центъра, като от своя страна холандците трудно организират атаките си.

В 18-та минута на двубоя българите погледнаха по-смело към вратата на Зут. Попов нахлу в наказателното поле на “лалетата”, центрирайки остро по земя, но топката бе изчистена в ъглов удар.

ГООООООООООЛ! Спас Делев матира Зут с феноменален удар с десния крак от 23 метра. Георги Господинов спечели първата топка в единоборство с Лигт, след което кълбото попадна у Делев, който без да се бави, нагласи топката на по-удобния си десен крак и със силен и точен удар увеличи преднината на България – 2:0.

До момента защитата на България се справя по отличен начин с центриранията към високия Бас Дост, обирайки всяка една първа топка, насочена към него, в наказателното поле.

В 30-та минута Холандия достигна до ъглов удар, но отново се забеляза неразбирателство в редиците на гостите.

Само четири минути по – късно Дост изпревари защитата ни и свали топката към Клаасен, който стреля слабо с левия крак в ръцете на Ники Михайлов.

Отново Дост опита удар, след като се възползва от момент на неразбирателство в нашата защита, но стреля прекалено неточно.

В 43-та минута Клаасен върна топката към Дост от безнадеждна ситуация, но таранът направи сериозен пропуск.
През второто полувреме в игра за гостите влезе Уесли Снайдер, който ще опита да раздвижи играта на своите.

Холандците заиграха по-скоростно в сравнение с първото полувреме, като отново залагат на центрирания към високия Бас Дост.

Спокойни минути на стадион “Васил Левски”, след като и двата отбора се надиграват тактически, очаквайки грешката на противника.

Първият точен удар във врата на Николай Михайлов дойде в 58-та минута, но стражът ни реагира на необходимата висота.

В 61-та минута Михайлов отново трябваше да се намесва. Снайдер даде прекрасен пас по въздух, който бе свален от Дост за Клаасен. Последният стреля отблизо, но за наше щастие Ники Михайлов внимаваше и спаси.

Седем минути по-късно Петър Хубчев предприе смяна в състава на “лъвовете”. В игра влезе Божидар Краев, заемайки мястото на Ивелин Попов.

С напредване на времето се забелязва все по-нервна игра от страна на гостите, които грешат елементарни пасове при разиграванията си.

В 82-та минута центриране на Снайдер бе засечено от Бас Дост, но топката попадна в ръцете на Михайлов.

Само две минути по-късно холандците бяха близо до това да върнат един гол, но Клаасен се размина с топката, подадена му от Дост.

Принудителна смяна за България, след като в 86-та минута Занев получи контузия. Защитникът бе заменен от Антон Недялков.

Нова смяна бе предприета от селекционера на националите Петър Хубчев. В игра влезе Бодуров, който замени героя на вечерта Спас Делев.

Пет минути добавено време на второто полувреме!