Извън БългарияНационалиФутбол

Кабаретната класа на Франция ни затръшна окончателно вратата към Мондиала

България окончателно загуби шансове за каквото и да е класиране за Мондиал 2018…

Тази вечер на ст.“Васил Левски“ в София момчетата на Петър Хубчев претърпяха минимално поражение с 0:1 от Франция в предпоследен квалификационен мач от група „А“ за Световното първенство в Русия след по-малко от 12 месеца.

Играчът на Ювентус Блез Матюиди реши нещата с гол още в 3-та минута на двубоя. Това бе първо неговото попадение за френския отбор след 59 мача. До края на срещата Франция намаляваше постепенно темпото на игра и донякъде предоставяше шансове на родните национали.

Въпреки че по време на цялата среща нашите имаха няколко възможности за гол пред вратата на Лорис, огромната класа на „петлите“ не позволи изненадата да се случи насред мокра и подгизнала от дъжда София. Така Франция отново победи България след 85 години в София.

Иначе близо 30 000 хил. по трибуните на най-голямото футболно съоражение се насладиха на играта на един от най-големите световни звезди в света, наред с Гризман, Жиру, Мбапе, Канте, Варан и др.

След този успех Франция продължава битката със Швеция за директна квота за Русия. „Петлите“ са първи с 20т., с една по-малко пък са шведите. В следващия мач Франция приема Беларус в Париж, като при победа тимът на Дидие Дешан ще си осигури място на Мундиала.

За България пък остава горчивия хап от поредната пропусната възможност да се класиране на голям форум след 13 години суша. Нашите са 4-ти в групата с актив от 12т. В последния си мач играем като гост срещу Люксембург (10 октомври).

Селекционерът на “трикольорите” Петър Хубчев е направил пет промени в състава от загубата с 1:3 от Холандия на “Амстердам Арена”. Завърналият се в тима Николай Бодуров сменя Божидар Чорбаджийски в центъра на защитата. Освен него Симеон Славчев, Тодор Неделев, Спас Делев и Андрей Гълъбинов също започват от първата минута. Те сменят наказаните Ивайло Чочев и Ивелин Попов, както и дебютиралите срещу “лалетата” Александър Цветков и Атанас Зехиров.

Така “лъвовете” имат изцяло ново нападение, след като Гълъбинов и Неделев излизат за първи път титуляри под ръководството на Хубчев, а Делев пропусна последните две срещи поради травма. Капитан на тима е Петър Занев.

Селекционерът на Франция Дидие Дешан очаквано предпочете схема 4-3-3, като заложи на нападателното трио Килиан Мбапе, Александре Лаказет и Антоан Гризман. На пейката седна Оливие Жиру, което не се беше случвало от 2016 година. На практика Дешан разчита изключително много на младия Мбапе, защото ще нареди състава като клубния му отбор ПСЖ, за да му осигури повече свобода на действие.

Още в първите минути на срещата “петлите” установиха контрол над топката. Това им помогна с няколко бъзи паса да се доберат до наказателното поле на България.

ГОООЛ Блез Матюиди откри за Франция в 3-та минута – 0:1!

След центриране по земя на Дин отляво Гризман бе оставен сам в полето на нашите и пусна към нахлуващия Матюиди. Нямаше играч на “лъвовете”, който да застане пред френския халф, който не се поколеба и от малък ъгъл, от няколко метра, прониза Илиев.

В 5-та минута Неделев стреля от границата на наказателното поле, но топката се отби в защитник на гостите и излезе в корнер.

Десет минути след това грешка в средата на терена на българите даде шанс на Канте да пробие през зоната на централните полузащитници и да пусне към впусналия се на скорост Килиан Мбапе. Той навлезе в наказателното поле и стреля с левия крак, но Пламен Илиев сложи ръце пред тялото си и изби в ъглов удар. В 19-та минута Корентин Толисо стреля силно по земя с десния крак, от средна дистанция, но топката излезе в аут.

В 26-та минута бърза контраатака на Франция позволи на Мбапе да се впусне напред по левия фалнг. Там защитата на България бе страшно хаотизирана и това позволи на Гризман да овладее в наказателното поле. Играчът на Атлетико (Мадрид) стреля с левия крак, но, за късмет, топката прелеяи покрай дясната греда зад Илиев и излезе в аут. Две минути след това Неделев сгреши в централния кръг. Това отново даде шанс на “петлите” за контра. Лаказет получи в полето на българите, но анемичното му движение и удар позволиха на Занев да се върне и да отбив в корнер.

В 37-та минута България пропусна поредица от шансове да изравни резултата! Неделев стреля с левия крак по диагонал, но Лорис изби. Топката попадна в Делев, който опита удар, но без да иска качи топката върху главата на Гълабинов. Той също стреля, но вратарят на Франция отново бе на място. В крайна сметка Славчев също пробва да добута топката във вратата на гостите, но сега коженото кълбо излезе в аут.

Минути преди края на първата част Мбапе отново се измъкна от упеката на защитниците на България и стреля с левия крак от не много голям ъгъл, но топката прелетя високо над вратата на родния тим.

Още с първата си атака българите успяха да достигнат до удар към вратата на Уго Лорис. Неделев пое на центъра и спечели няколко метра в полето на Франция. След това пусна към Делев, който си откри пространство за изстрел, но топката излезе в аут.

България: Пламен Илиев, Страхил Попов, Васил Божиков, Николай Бодуров, Петър Занев, Георги Костадинов, Симеон Славчев, Станислав Манолев, Тодор Неделев, Спас Делев, Андрей Гълъбинов (Божидар Краев 48′)

Селекционер: Петър Хубчев

Франция: Юго Лорис, Джибрил Сидибе, Рафаел Варан, Самюел Юмтити, Люка Дин, Корентен Толисо, Н’Голо Канте (Кристиан Рабио 34′), Блес Матюиди, Килиан Мбапе (Оливие Жиру 84′), Александре Лаказет, Антоан Гризман

Селекционер: Дидие Дешан