ВолейболНационали

За добро утро: България победи Полша

Националният отбор по волейбол започна с победа участието си на силния международен турнир “Хуберт Вагнер” в Полша. В първия си мач от надпреварата България смълча зала “Таурон Арена” в Краков, след като се наложи над домакините с 3:2 (25:21, 21:25, 25:21, 24:26, 15:12). Нашият отбор на два пъти повеждаше в резултата, но дружина полска изравняваше. В тайбрека отборът на Пламен Константинов бе по-добрият и спечели срещата.

България започна в следния състав: Тодор Скримов, Георги Сеганов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Николай Пенчев, Цветан Соколов и либеро Владислав Иванов.

Мачът започна по-добре за нашия тим, който поведе след 25:21. Първата част беше равностойна. България имаше предимство от една точка и при двете технически прекъсвания. В края на гейма при 20:19 за нашия състав Цветан Соколов направи две успешни атаки. Полша намали, но домакините сгрешиха при сервиса, а Тодор Скримов направи ас за 24:20. Българският отбор успя при втората възможност да затвори гейма и да поведе в резултата.

Националите ни започнаха отпуснато втората част и допуснаха домакините да дръпнат с 4 точки при първото техническо прекъсване. Нашият тим бе успя да стопи тази разлика до края на гейма и по този начин волейболистите на Стефан Антига изравниха резултата – 1:1.

В третия гейм ролите се размениха. При 5:5 Тодор Скримов застана на сервис и след много силни начални удари нашият отбор поведе с 10:5. До края на гейма българският тим не позволи изненади.

Четвъртият гейм бе много оспорван. Полша повеждаше, България изравняваше. При 12:8 за домакините Пламен Константинов направя смяна. На терена се появи Трифон Лапков на мястото на Тодор Скримов. Малко по-късно в игра влезе и Бранимир Грозданов, който смени за няколко разигравания Цветан Соколов. Полша доведе мача до тайбрек, след като спечели четвъртия гейм с 26:24.

В началото на петия гейм в игра се завърна Скримов. Решителният момент в тайбрека бе при 10:9 за българския тим, когато на терена се появи отново Лапков, който смени Теодор Тодоров. Благодарение на сервиса на Лапков, две успешни атаки и един блок на Цецо Соколов България поведе с 4 точки – 13:9. Тази преднина се оказа достатъчна за крайното 15:12, което накара 10 000 поляци в залата да замълчат.

Цветан Соколов бе най-резултатен с 22 точки, Николай Пенчев добави 17 за победата. За домакините от Полша Курек записа 17 точки.

В другата среща Сърбия победи Белгия също след пет гейма – 3:2 (25:22, 16:25, 25:21, 23:25, 15:12).

В сряда в 18.30ч. България се изправя срещу Сърбия, а домакините от Полша излизат срещу Белгия в 21.30ч.