Ботев ПловдивФутбол

Грегъри Нелсън свали малко от напрежението върху Шиляк, дебютирайки с гол за Ботев (Пд)

Много измъчена, но все пак заслужена победа успя да постигне отборът на Ботев (Пд) при домакинството си на Пирин (Благоевград) в първата среща на 13-я кръг в „А“ група. След куп прпуски пред вратата на гостите, момчетата на Ермин Шиляк все пак стигнаха до едно попадение чрез новопривлеченият преди две седмици флангови футболист Грегъри Нелсън, който в 66-та минута успя да отбележи единственото попадение в срещата, донасяйки на Ботев (Пд)  така ценните 3т. След тази победа пловдивчани застават на 7 позция (15т.), с точка пред градския съперник Локомотив (Пд) (който само след няколко минути стартира своята среаща от този кръг срещи Литекс в Ловеч), измъквайки се от мясотото принуждаващо отборите да играят бараж за оставане в елитния футбол.

Първа добра възможност за състава на Ботев (Пд) се откри още в 6-та минута на срещата. Именно тогава Грегъри Нелсън овладя добре на границата на наказателното поле и веднага пусна технично към нахлуващия на скорост Лазар Марин. Младокът от своя страна без замисляне стреля към вратата на Костов, но вратарят на гостите успя да избие силния шут на левия бек на “канарчетата”.

Милен Гамаков отправи мощен удар от над 20 метра в 13-та минута на срещата, който обаче бе насочен право в ръцете на Костов. Малко след това играта се забави с няколко минути, поради оказване лекарска помощ на футболисти от двата отбора. При сблъсък главите си удариха Лъчо Балтанов и Янко Сандански, като играчът на Ботев (Пд) трябваше да напусне терена поради аркада на дясната вежда.

В 23-та минута Пирин разигра късо от пряк свободен удар. Топката бе подадена към Маркиньос, който стреля от около 30 метра, но много над целта. Малко по-късно дебютиращият с “жълто-черният” екип флангови футболист Грегъри Нелсън свърши добра работа отляво и центрира към Чимбамба, който с глава опита да стреля към вратата. Изпълнението му беше много слабо, а и Румен Сандев успя да спре с крак изстрела.

В 31-та минута жълт картон получи Божидар Васев, който влезе на терена без да е получил разрешение от четвъртия съдия, а след това си позволи реплики и към главния. Малко буквално изяде главата на младия футболист, който само след 5 минути на терена трябваше да го напусне, след като влезе остро на противников футолис. Съдията нямаше какво да направи освен да остави “канарчетата” с човек по-малко.

Маркиньос центрира опасно в наказателното поле на Ботев, 5 минути преди края на срщата. а Златков и Голас не комуникираха добре. Затова защитникът вместо да остави топката за вратаря, я изчисти в корнер. Само няколко минути след това бразилецът в състава на Пирин успя да намери пролука в защитта на Ботев (Пд) и стреля силно, но там някъде изкочи Николов, който изби в корнер.

Малко след първия съдийски сигнал за начало на втората част Пирин имаше голям шанс да открие резултата. Маркиньос центрира от фаул и насочи подаването си пред вратарското поле. Отдясно изникна Стилиян Николов, който с глава опита да порази вратата. Топката обаче премина покрай близката греда.

Ботев (Пд) получи още един добър шанс да открие резулатта, но и този път момчетата н Ермин Шиляк не успяха да покорят целта. След добро разиграване между Кифуети, Огнянов и Христов, последният се оказа на добра позиция вътре в наказателното поле в 57-та мнута на двубоя, но силния му удар само и единствено можа да лизне напречната греда на Костов, без обаче да го застраши сериозно. В 65-та минута Маркиньос много добре се пребори за топката отдясно и нахлу в наказателното поле, пускайки към намиращия се зад точката на дузпата Тошев, който след кратко засуетяване остави за Благой Наков. Халфът литна бранител с лъжливо движение и стреля от десетина метра, ала заради рикошет кълбото прелетя покрай лявата греда.

ГОООЛ – Само няколко секунди след това Ботев (Пд) най-накрая откри резултата чрез дебютиращия Грегъри Нелсън. Даниел Генов и Кифуети изработиха попадението с добра размяна на пасове отдясно. Българинът изведе конгоанецът в наказателното поле, а той центрира остро по тревата за връхлитащия Нелсън, който отблизо “скъса”мрежата зад Костов.

Две минути след това Кифуети с подобен пробив, както при гола, се озова сам срещу Костов. Ударът му обаче се оказа повече мощен, отколкото точен, като топката единствено облиза левия страничен стълб на противниковата врата. В 77-та минута Пирин направи още един голям пропуск – Алекс Башлиев направи чудесен рейд отдясно, нахлу към аутлинията в наказателното поле и сви назад за Маркиньос. От 6-7 метра бразилецът стреля мощно, но право в тялото на Голас, който след кратко колебание улови коженото кълбо. В 83-та минута Благой Наков удари греда и за пореден път не успя да изравни резултата. Антонио Хаджииванов интелигентно намери пролуката между бранителите на Ботев отляво, за да получи и веднага центрира към точката на дузпата. Там Наков шутира от движение, но топката се отби се отби в десния страничен стълб на Голас и излезе в аут.

В края на срщата и Пирин остана с човек по-малко, след като втори жълт картон получи Антон Костадинов, който удари с лакът Мариян Огнянов при сблъсък за висока топка. Това бе и последният по-сериозен момент от срещата между двата отбора, в която момчетата на Ермин Шиляк записаха 4-та победа от началото на сезона.

Стартови състави на двата отбора, предадени от репортер на TribunaPlovdiv.bg от ст.”Коматево”:

Ботев (Пд): Голас, Филипов, Николов, Марин, Златков, Старокин (Васев), Гамков, Балтанов (Огнянов), Кифуети, Нелсън, Чибамба

Старши треньор: Ермин Шиляк

Пирин (Благоевград): Костов, Дюлгеров, Ст.Николов, Сандев, Башлиев, Бенгюзов, Сандански, Наков, Якимов, Маркиньос, Тошев

Старши треньор: Добромир  Митов

Главен съдия: Петър Доровски