Архивите са живиЛокомотив ПловдивТопФутбол

ГЛЕДАЙ: Архивите са живи: Великият мач между Локо и Ювентус или как пловдивчани изправиха до стената италианския колос

От 13 март няма футбол заради пандемията от коронавирус, която обхвана целия свят. Само в няколко държави все още се играят мачове, като Беларус е единствената такава от Европа. Очакванията са, че най-рано юни месец любимият ни спорт може да се завърне по екраните.

Защо по екраните ли? Защото на 99% ако мачовете бъдат подновени те ще се играят при закрити врата, поради мерки за сигурност.

Поради тази причина, докато няма футбол, от TribunaPlovdiv.bg решихме всяка седмица да ви припомняме по два запомнящи се мача (един на Локо и един на Ботев).

Тази седмица ще ви представим мачът реванш между Локомотив и Ювентус от 1/8 финалите за купата на Панаирните градове през 1965 година. Двубоят се играе на градския стадион “9 септември” в Пловдив, където официално 40 000 души намират място по трибуните, но абсолютно всички ходове, тунели и въобще всяка свободна територия е заета.

Сериозно количество хора са окупирали и клоните на тополите около стадиона, поемайки всички рискове за живота си. Но събитието си заслужава – любимото “Локо” е пред прага на славата.

Първият мач в Италия завършва 1:1 на изпълнения до краен предел “Стадио Комунале” в Торино, като това дава страхотен шанс на пловдивчани да елиминират италианския гранд.

Съдията Думитреску от Румъния, който става главно действащо лице в двубоя, дава началото и още в четвъртата минута безпощаден изстрел от около 30 метра на Иван Манолов дава гола, с който домакините вече могат да продължат напред.

Голът е уникално красив, топката лети към десния долен ъгъл и вратарят Андзулин е безпомощен. “Червено-черните” са на вълната на вдъхновението, продължават да щурмуват италианската врата и в средата на полувремето топката за втори път попада в мрежата на “Ювентус”. Голът обаче е отменен за нарушение срещу вратаря, като местните градски легенди и до днес разпространяват твърдението, че това е било своеобразното отмъщение на Думитреску за неспазеното обещание да му се подари от домакините кожух.

Така или иначе и след отменения гол домакините диктуват събитията на терена, изпълняват 5 ъглови удара и създават опасности пред италианската врата. За огромно съжаление на публиката в последните секунди на първото полувреме Мациас засича центриране с глава, вратарят Станчо Бончев не реагира адекватно и противно на всякаква футболна логика гостите изравняват.

Второто полувреме преминава изцяло под диктовката на домакините. Теренът вече е изключително разровен и техническото предимство на италианците е изцяло заличено. Уругвайският им треньор Ериберто Ерера задейства план Б – тотално “катеначо” и почти целият тим на “Ювентус” се връща в собственото си наказателно поле с надеждата, че равният резултат, който дава право на трети мач, ще бъде удържан.

Атаките на “Локо”- то са непрестанни, но хиксът остава непроменен за огромно разочарование на публиката.

Решителният мач за директно класиране на полуфинал се играе на 14 април в Торино. Там пловдивчани отново излизат напред в резултата чрез Иван Кънчев в 17-ата минута, но допускат обрат след два гола на аржентинската звезда на “Ювентус” Омар Сивори, който не взема участие в двубоя в Пловдив.

Локо Пд: Станчо Бончев, Иван Бояджиев, Димитър Младенов, Илко Бекяров, Иван Енчев, Спас Илиев, Иван Манолов, Иван Занев, Иван Кънчев, Петър Колев, Димитър Мулетаров

Ювентус: Роберто Андзулин, Ернесто Кастано, Сандро Салваторе, Бенито Сарти, Дино да Коста, Луис дел Сол, Адолфо Гори, Джанфранко Леончини, Бруно Мациас, Джампаоло Меничели, Джино Стачини

Голове: 1:0 Иван Манолов (4), 1:1 Мациас (44)

Припомнете си великия мач между двата тима, като в прикаченото видео ще намерите репортаж от двубоя!