Архивите са живиБотев ПловдивТопФутбол

ГЛЕДАЙ: Архивите са живи: Ботев разби Байерн Мюнхен, но остана на гол от чудото

От 13 март няма футбол заради пандемията от коронавирус, която обхвана целия свят. Само в няколко държави все още се играят мачове, като Беларус е единствената такава от Европа. Очакванията са, че най-рано юни месец любимият ни спорт може да се завърне по екраните.

Защо по екраните ли? Защото на 99% ако мачовете бъдат подновени те ще се играят при закрити врата, поради мерки за сигурност.

Поради тази причина, докато няма футбол, от TribunaPlovdiv.bg решихме всяка седмица да ви припомняме по два запомнящи се мача (един на Локо и един на Ботев).

Тази седмица ще ви представим мачът реванш между Ботев и Байерн Мюнхен от 1/8 финалите за КНК. Първият мач в Мюнхен, на 24 октомври 1984 г. завършва с тежка загуба на “канарчетата” – 4:1.

Срещата реванш се играе пред претъпканите трибуни на “Голямата къща”. Над 40 000 пловдивчани вярват, че чудото може да се случи и то почти се случва. Ботев Пловдив тотално размазва именития си съперник и само един гол не му достига за елиминиране.

Опасностите пред Пфаф се редуват през 2-3 минути, а нападателите на БПФК проиграват невероятни положения за гол. Още в 10-тата минута Пашев бележи, главният арбитър зачита редовен гол, но страничния съдия маркира засада и попадението е отменено. В 38-та минута обаче нищо не е в състояние да спре развихрилият се Наско Пашев. След прецизен пас на Зехтински в коридор, Пашев с каскада от финтове по крилото навързва последователно четирима от Байерн, пробива си път към дузпата и със свиреп шут забива топката под гредата – красота 1:0! Трибуните пощуряват и това още повече окриля “канарите” да играят с удоволствие без да се притесняват от крайния изход.

На полувремето безработният в този мач нападател Михаел Румениге е заменен от дефанзивния халф Дитер Хьонес, известен със своята твърдост и безкомпромисност. Той обаче също не е в състояние да се справи със средната линия на пловдивчани Симов-Георгиев-Зехтински. Пасове с пета, извеждания по конец, финтове и скрити топки “в уличка” превръщат мача в зрелище и унижават с ехидността си многократния шампион на Германия и Европа.

Баварците се изнервят и започват с грубостите. В 51-та минута Васко Симов хвърля 40-метров прецизен пас на Зехтински, който комбинира с Пашев. Двамата нахлуват в пеналта, където са последователно съборени – следва дузпа и 2:0 с примерен удар на Костадинов от бялата точка.

Стадионът изпада в делириум и вярата в успеха става по-силна от всякога. Начинът по който “канарчетата” водят играта в своя полза вдъхва твърда увереност, че няма как да не падне и трети, решителен гол, но не би!

И при 2:0 атаките на Ботев Пловдив не спират, нижат се опасности пред Пфаф, топката минава на сантиметри покрай гредите, но заветния гол така и не идва. Пашев преминава няколко защитници, нахлува в полето на противника, стреля от малък ъгъл, но топката среща гредата, разхожда се по голлинията и Дюрнбергер успява да я изчисти в последния момент. В паметта ще остане и зачервеното от ярост лице на треньора Удо Латек, който бясно вика по своите футболисти през цялото второ полувреме.

Играта на БПФК е удоволствие за окото, а над всички е капитанът Петър Зехтински. Без грешка през целия мач, раздаващ пасове като вълшебник и не случайно след двубоя легендата на Байерн Клаус Аугенталер сваля капитанската си лента и му я връчва като жест на признателност. И все пак 1 гол не достига на „канарчетата” да повалят световния колос Байерн и да запишат поредна славна страница в историята си.

БПФК: 1.Вичев, 2.Динев, 3.Раков, 4.Блангев, 5.Хорозов (58 – Младенов), 6.Васко Симов, 7.Трифон Пачев (64 – Бакалов), 8.Гошо Георгиев, 9.Коце Костадинов, 10.Зехтински, 11.Пашев .

Байерн: 1.Жан-Мари Пфаф, 2.Дремлер, 3.Вилмер, 4.Едер, 5.Клаус Аугенталер, 6.Сьорен Лерби, 7.Дюрнбергер, 8.Нахтвай, 9.Михаел Румениге (46 – Дитер Хьонес), 10.Рейнхолд Мати, 11.Роланд Волфарт .

Голове: 1:0 Пашев (38), 2:0 Костадинов (51 – дузпа)

Припомнете си феноменалния мач между Ботев и Байерн, като в прикаченото видео ще намерите репортаж от него!