АкадемикБаскетбол

Академик с драматична загуба от Лукойл

Отборът на Левски Лукойл записа изключително трудна победа в поредния си двубой от редовния сезон на Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при домакинството си на Академик Бултекс 99 (Пловдив) със 109:97 (19:22; 22:13; 21:27; 27:27; 20:8) след продължение.

Божидар Аврамов беше най-резултатен за победителите със 17 точки, Неманя Милошевич се отличи с „дабъл-дабъл“ – 16 точки и 13 борби, а Станимир Маринов и Дерил Браянт приключиха с по14 точки.

Айзея Юмипиг наниза 28 точки за пловдивчани, а Димитър Димитров се отчете с 19 точки.

Столичани започнаха по-концентрирано и поведоха със 7:2, но веднага след това пловдивчани се разиграха и стигнаха до пълен обрат – 13:7, който дойде след отлична серия от 11:0 за пловдивските „студенти“. Константин Папазов реагира веднага и взе прекъсване след точно пет минути, а след подновяването на играта пропадането на столичани спря, но въпреки това, домакините не успяха да стигнат до обрат и след първите десет минути изоставаха с 19:22.

В началото на втория период Левски Лукойл се доближи само на точка зад съперника след отличи изяви на Аврамов и Николов – 24:25, а в тези минути черните облаци над гостите се сгъстиха, след като Джонсън увисна с четири лични нарушения при 6:26 минути до почивката. Възпитаниците на Константин Папазов използваха моментното си превъзходство и бързо обърнаха резултата в своя полза, като запазиха преднината си до края на първото полувреме – 41:35.

През третата четвърт двата отбора си размениха ролите, след като гостите от Пловдив включиха на високи обороти и успяха да заличат изоставането си и всичко трябваше да се реши в заклчителните десет минути – 62:62.

В началото на заключителната четвърт Юмипиг, Дурчев и Димитров бяха безпогрешни, с което дадоха аванс от седем точки на Академик – 75:68, но веднага след това плеймейкърът на столичани Асен Великов се нагърби да върне тима си в мача и успя – 78:79.

60 секунди преди края Левски Лукойл стигна до обрат – 88:87 след тройка на Аврамов, но в оставащото време гостите показаха здрави нерви и успяха да изравнят, с което пратиха мача в продължение – 89:89.

Великов и Маравич дадоха аванс от три точки на домакините в началото на допълнителните пет минути, но равенството бе възстановено моментално следуникална тройка от десет метра на Дурчев – 95:95. Божо Аврамов възстанови трите точки аванс на домакините – 98:95, а малко след него и Великов бе точен от далечно разстояние, с което столичани си подсигуриха и крайния успех в срещата – 109:97.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ – АКАДЕМИК БУЛТЕКС 109:97 (19:22, 22:13, 21:27, 27:27, 20:8)

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Николов, Маринов, Милошевич, Гудул, Браянт (Минков, Стоянов, Иванов, Аврамов, Симеонов, Клентън, Великов)

АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99: Дурчев, Груев, Бачев, Димитров, Маравич (Михайлов, Ставрев, Секулов,Жардим, Юмипиг, Джонсън)

Източник: sportal.bg