АкадемикБаскетбол

Шампионът е на колене! Академик Бултекс шокира Лукойл

Академик Бултекс 99 записа най-гръмката си победа в НБЛ до момента и нанесе на шампионите от Лукойл Академик второ поражение за сезона.

В Пловдив местните баскетболисти спечелиха срещу именития си съперник със 74:72 и продължиха перфектната си успеваемост пред собствена публика, след като вече имат пет победи в пет изиграни мача у дома.

Успехът бе шести за пловдивчани, които вече имат еднакъв актив с втория в класирането Берое – 6-3. Въпреки поражението, Лукойл остава еднолично на върха в подреждането с баланс от 7-2.

Първата част с нищо не предвещаваше подобен развой на събитията под тепетата. Гостите очаквано взеха контрола над мача още със започването му и след 10 минути игра бяха вкарали двойно повече от домакините и имаха преднина от 11:23.

Ролите се размениха през втората четвърт, когато Академик Бултекс 99 бе по-добрият отбор на паркета и бе разигран подобен сценарий на този от предходните 10 минути, но с различни изпълнители – пловдивчани удържаха Лукойл до само 10 точки, за да се стигне до 31:33 след едно изиграни полувреме.

След почивката мачът се движеше точка за точка и третата част бе много оспорвана, като съименниците непрестанно си разменяха лидерството, а Джордан Семпъл се погрижи местния тим да води с 52:50 след 30 минути.

В последната част разликата в полза на домакините достигна 11 точки – 65:54 след 13-4 в първите четири минути на този период и въпреки финалния щурм на участниците в европейските клубни турнири, които успяха да се доближат само на точка от съперника 21 секунди преди сирената, победата бе за Пловдив – 74:72.

Джордан Семпъл изигра поредния си феноменален мач – 19 точки, 16 борби, 4 асистенции и коефициент на полезно действие 37 за победителите. Този път той получи сериозно рамо от сънародниците си Оскар Белфийлд (21 точки, 9 асистенции и 3 отнети топки) и Шакир Смит (15 точки), както и Васил Александров, котйо реализира 12 точки.

Филип Виденов изигра нов добър мач за Лукойл Академик и след силното представяне срещу Бенфика по-рано през седмицата, сега се отличи с 21 точки и 2 борби. Павлин Иванов вкара 12 точки, а Дани Гибсън – 10 при втората загуба на отбора от Правец в НБЛ.

АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99 – ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 74:72 (11:23, 20:10, 21:17, 22:22)

АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99: Оскар Белфийлд 21, Шакир Смит 15, Васил александров 12, Станислав Ваклинов, Джордан Семпъл 19 (Теофилъс Джонсън 2, Планимир Дафинов, Васил Михайлов 5, Илко Нанев, Васил Бачев)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Дани Гибсън 10, Павлин Иванов 12, Филип Виденов 21, Саша Загорац 8, Стив Зак 7 (Денис Агре 2, Максим Корнийенко 8, Асен Великов 3, Крис Минков 1)