Чико Цветанов: Искам да завърша кариерата си в Локо! Надявам се пак да вкарам на Ботев
Тази зима Момчил Цветанов подсили тима на Крумовград, с който има амбициите да играе бараж за европейските клубни турнири. Бившият футболист на Локомотив (Пловдив) даде обширно интервю пред Спортал от лагера на тима в Турция, в което коментира доста интересни теми, сред които престоя си в Литекс и спечелените Купи с ЦСКА и Славия.
“Всичко е наред и съм изключително щастлив, че се присъединих към отбора на Крумовград. Посрещнаха ме много топло. Тук е моментът да благодаря на г-н Генчев. Разбрахме се изключително бързо. С него съм бил съотборник два пъти в Литекс. Останах с изключително добри впечатления от начина, по който се работи тук. Всеки работи стегнато и стриктно. Хубаво впечатление ми направи ядрото от българи. С повече от тях съм играл и се познаваме. Вече съм готов и съм се адаптирал.
Да, бях близо до завръщане в Локомотив. Там не знам какво се случи, но ще го разкрия. Държахме постоянна връзка с Александър Томаш и до последно нещата бяха така, че ако не подпише един футболист, ще вземат мен. Дойде футболистът и предпочетоха него. Хубавото е, че е българин. Пожелавам му успех в Локомотив. Така аз не успях да се завърна в моя дом. Визирам Ангел Лясков.
Ако се стигне да играя на „Колежа“, ще има по-специален заряд за мен, но аз съм професионалист и ще подходя с нужното уважение. Надявам се отново да отбележа гол срещу Ботев.
Имали сме много случки с Гриша Ганчев. Разбира се, че поддържаме връзка с него. Пиша му всеки път, когато има имен ден или рожден ден. Такъв човек не трябва да се забравя и трябва да му дадеш нужното уважение.
Престоят ми в ЦСКА беше отличен. Направихме това, за което бяхме селектирани. Изпълнихме целите си докрай. Кой футболист не иска да играе за ЦСКА в А група пред пълен стадион? Просто имахме разминавания с ръководството и реших да кажа, че искам да търся щастието си на друго място.
Когато играех в Полша, жена ми вече беше забременяла и нямаше как да дойде с мен. Много ми тежеше, че не мога да я виждам, не мога да ѝ помагам. Това много ме тормозеше вътрешно и главата ми не беше чиста. Изкарах няколко месеца там и реших да се върна, защото за мен семейството е най-важно.
Ако погледнем към българите, мога да кажа, че държа едно много високо ниво на моята позиция. Доста отбори опитват да практикуват схемата 3-5-2 или 3-4-3. Смея да твърдя, че съм един от най-добрите халф-бекове, колкото и нескромно да звучи.
В началото моето семейство беше с мен в Южна Корея, а след това се прибраха. Беше едно прекрасно пътешествие, защото е страна от третия свят и малко се знае за нея. Футболът не е толкова разпространен там, но това, което мога да кажа, е, че футболът е светлинни години пред българския. Манталитетът, развитие на футболисти, възстановяване, отношение, маркетинг… Тук сме на много заден план. Футболът там е много динамичен и директен. Видяхте какво направиха на Световното първенство.
Искам да ти кажа, че когато пристигнах в Ботев, първо бях разговарял с Любослав Пенев, след това с изпълнителния директор Тервел Златев. Вили Вуцов ме посрещна много топло и ми каза, че очаква от мен да играя като раздвижен централен нападател. Малко се бях стъписал, защото за първи път щях да играя на тази позиция. Мисля, че му свърших работа. Той е изключително забавен треньор. Обича да се шегува с футболистите, да се закача, да има някакви облози след тренировка, както във видеото. Той е изключително добър треньор. Купих бонбони за целия отбор, след като загубих облога си с Вили.
Гриша Ганчев беше много строг към всички. Изискваше много от нас и беше недоволен, дори когато сме победили. Той знаеше, че можем много повече. Имаше доста случки, в които когато не сме играли хубаво или сме паднали, той ни чакаше с торти. Вкарваше ни в съблекалнята, за да ни почерпи. Когато за първи път ми се случи, аз очаквах да бъде нещо страшно, обаче гледам, че има торти. Казваше ни: „Айде сега вземете по едно парче торта за това представяне. Да хапнете хубаво, да се подсладите“. С г-н Крушарски и г-н Ганчев съм имал най-топла връзка, която поддържам.