Ботев ПловдивФутбол

Психоложката на Ботев: Нападател получаваше паник атаки, когато не вкара гол

Ботев Пловдив се представя страхотно в efbet Лига, като към момента “канарчетата“ са на второ място в класирането. Отборът на Душан Керкез пренаписа историята си, печелейки 28 точки в първите си 12 двубоя, което е рекорд. В последните си 13 мача “жълто-черните“ допуснаха едва три попадения във вратата си, а подобна серия изисква не само множество физически тренировки, но и завидна психологическа и ментална издържливост.

Очевидно е, че Ботев Пловдив е намерил душевния си център, а около него се трупат позитиви на терена. В клуба имат точният човек, който да помогне на играчите на Душан Керкез да достигнат нови нива в емоционалното си развитие. “Мач Телеграф” потърси психолога на пловдивския тим – Илиана Димитрова, която разкри много любопитни неща и призна за все по-сериозната значимост на гореспоменатите елементи в съвременния спорт.

– Илиана, хората те познават като психолога на Ботев Пд, но в клуба има стотици футболисти и служители. С кого работиш?

– Първият отбор, разбира се, е с приоритет. Работя и с футболистите, и с Душан Керкез. Също така с треньорите и играчите от Академията. Сесиите са индивидуални или отборни. Не на последно място провеждам и обучителни срещи с родителите.

– В какво се състои работата ти конкретно с футболистите – просто разговор или има и различни ментални техники?

– Винаги се започва с разговор, но тъй като всеки състезател е различен и има индивидуални нужди, подходът е съобразен с личностовите особености и актуална ситуация. Има базови принципи и ментални техники, но въздействието им е различно, тъй като всеки човек възприема, осмисля и действа по различен начин.

profittips-the best football tips

– Смяташ ли, че самите играчи разбират нуждата да работят с психолог?

– Когато работя с даден състезател и той започне да вижда положителна промяна в менталното си състояние по време на състезателно-тренировъчния процес, това го мотивира да работи още повече в тази насока. Все повече се осъзнава фактът, че дори да имаш физически качества, няма как да стигнеш до оптимални резултати, ако психикатa ти не е устойчива. Ако нямаш изработени ефективни стратегии за справяне с трудностите – ситуации на натиск, високи изисквания и очаквания, грешки, провал, контузии, конкуренция и т.н., се стига до негативни състояния, които са огромна пречка по пътя към постигане на целта. Въпрос на психика е как се справяш в трудните моменти!

– Само за футбол и представянето на терена ли говорите?

– Коментираме всичко, което оказва въздействие върху тренировъчния и състезателен процес. Понякога това са проблеми в училище, семейни конфликти, прекомерна родителска амбиция и натиск, разочарования, лоша компания и т.н. Често изисквам разговор и с родителите.

– Много пъти проблемите на играчите излизат извън терена. Някои от тях получават паник атаки, което е извън сферата на спортната психология, как се справяш с това?

– Да, така е! Паник атаки се срещат и при спортистите. Никой не е застрахован. Преди да започна да се занимавам със спортна психология дълго време съм работила като клиничен психолог и психотерапевт, така че имам опит с различни психологически разстройства. Просто спортен психолог трудно би се справил. Няма да забравя как един от играчите получаваше паник атаки към края на мача, когато не е вкарал гол. Даваше знак на треньора и биваше изваден.

Работейки по задълбочено, той сам видя принципът, по който сам си предизвиква паник атаката, а именно – когато вижда, че мачът е към своя край, но не е успял да реализира гол, тогава се завърта самоунищожителен вътрешен диалог. Подсъзнателно стои мисълта, че е по-малко травматично да ти стане лошо на терена, да поискаш смяна и това да е оправдателна причина за липсата на резултат.

В момента, в който осъзна механизма, по който сам си ги предизвиква и изгради ефективна стратегия за справяне (промяна в мисленето, поемане на отговорност и изправяне “лице в лице“ със страха), тогава спря да получава паник атаки, а това от своя страна доведе до по-голяма ефективност и резултатност.

– Работиш ли с хора от други спортове?

– Да, в частната ми практика работя с волейболисти, тенисисти, спортисти от художествената гимнастика, плуването, спортната стрелба, женски футбол и лека атлетика.

bet365 banner champions league

– Има ли прилика в това, което изтъкват като проблеми от гледната точка на спорта?

– Всеки спорт има специфични особености и изисквания. Чисто психологически има сходни състояния – преди старта на състезанието, по време на състезанието и след това, негативни вътрешни убеждения, страх от грешки и от провал, слаба концентрация, перфекционизъм, негативен вътрешен диалог и т.н. Всеки играч реагира на стимулите на средата спрямо вътрешната си организация и поради тази причина са важни личностовите особености на конкретния състезател и стратегиите за справяне, които използва в дадения спорт.

– Преди 20-30 години спортът може би не бе толкова изискващ от гледната точка на психолозите или поне така изглеждаше, какво се промени, за да стане толкова нужна спортната психология?

– Наистина преди години спортната психология не беше навлязла в практиката, но към днешна дата набира все по-голяма скорост. Преди треньорът е трябвало да се справи с различните предизвикателства според собствения си ресурс. С годините обаче изискванията към съвременния спорт все повече нарастват, очакванията към играчите са огромни. Публиката иска все повече и повече, логично всеки очаква победи, отлично представяне, купи…

Това създава голям стрес и напрежение и е причина много спортисти да се чудят как на тренировки показват най-доброто от себе си, а в състезанията не успяват. Психиката трябва да работи на високо ниво – изисква се психическа устойчивост и надеждност! Поради тази причина в добрите клубове има спортен психолог, който отговаря за менталната подготовка.

– Защо често се случва успели спортисти, които на пръв поглед са уредили живота си – скъпи договори, семейство, къщи, коли и прочее, въпреки това стигат до състояние на депресия?

– Богатството, успехът и известността не са синоними на щастие и удовлетвореност. Спортистите са също толкова склонни да страдат от депресивни състояния, тревожност, прегаряне, паник атаки, колкото и всеки друг човек. Проблемите с психичното здраве могат да засегнат всеки човек, в който и да е етап от живота му. По принцип спортът може да предпази хората от депресивни състояния, тъй като се освобождават ендорфини, повишаващи настроението.

В професионалната сфера обаче спортистите често са изправени пред стресори като контузии, изискващи оперативна намеса и съответно дълъг процес на възстановяване. Може да има серия от загуби, претрениране, неволно прекратяване на кариерата, нереалистични очаквания, натиск и т.н. Те понякога се явяват отключващ фактор и е възможно да последват депресивни епизоди.

– Много хора приемат като поражение или признак на слабост да отидат на психолог, какво би им казала?

– Да потърсиш спортен психолог е най-нормалното нещо, ако имаш амбицията да се развиваш. Както имаш физическа подготовка, така трябва да имаш и ментална и да се работи комплексно.

– Често на наши млади спортисти, а и не толкова, се вижда, че им липсва ментална издържливост. На този фон от каква възраст спортистите трябва да започват съответните упражнения за ментална и психическа издържливост, за да имат нужното самочувствие, увереност и хладнокръвие в тези ключови моменти?

– Безспорно самочувствието, увереността, волята, характера, мотивацията са в основата на всеки успех и постижение! Все качества, които са ключови за бъдещите успехи. Основна роля за формирането им имат най-вече родителите, а по-късно – учители, треньори, авторитети. В най-ранна възраст децата приемат чисто емоционално и реагират чисто поведенчески на заобикалящата среда…

И тук е важно родителите, на кои качества ще дадат превес и кои качества ще поощрят. Родителската амбиция и очаквания понякога са огромни, а това поражда много стрес и напрежение в детето! Често в желанието си да помогне, родителят по-скоро вреди като търси недостатъците в своето дете и постоянно коментира грешките му, критикува го и го сравнява с останалите, иззема функциите му и т.н.

Това със сигурност не е в полза за самочувствието, смелостта и увереността на детето в бъдеще. В такъв случай, колкото по-рано се започне работа със спортен психолог, толкова по-добре!

– Как се отразява психологически скандалът с Антон Зингаревич върху играчите на Ботев Пд?

profittips-the best football tips

– От клуба излязоха с официална позиция по темата. Аз не мога да коментирам.

– Наскоро се изказа много ласкаво за старши треньора на Ботев Пд Душан Керкез, какво ще ни кажеш за него?

– Душан Керкез ме впечатли още с идването си в Ботев Пловдив на първо място като човек – много уважителен и земен! В същото време притежава невероятен професионализъм, дисциплина и подход към играчите! Много държи на менталната подготовка и за мен е удоволствие да работя с Керкез!

– Партньор в живота ти е бившият играч, капитан и старши треньор на втория отбор на “канарчетата“ Илиян Гаров, с когото имате прекрасна дъщеричка. Посещавате ли заедно мачовете на Ботев Пд?

– Да, разбира се! Ходим на мачовете като водим и Лили на стадиона. Тя много се вълнува и подкрепя отбора! Като по-мъничка често извеждаше футболистите на официалните мачове! Всъщност Ботев Пловдив е най-обсъжданата тема в дома ни.

Не изпускай нито една новина за твоя любим отбор! Научавай новините пръв с TribunaPlovdiv.bg. Отвори Фейсбук страницата ни, последвай двете стъпки и ще виждаш новините ни веднага след публикуването им:

Подобни

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

:bg:  :fans:  :topka:  :bira:  :1:  :happy:  :red:  :ole:  :good:  :nazdrave:  :wacko:  :yahoo:  :smqh:  :cry:  :2:  :facepalm:  :blue-white:  :red-white:  :white-black:  :yellow-black: 
 

Back to top button

Установихме, че използвате Adblocker или друг софтуер, който не зарежда цялата версия на сайта ни.

Please consider supporting us by disabling your ad blocker