Григор ДимитровДруги спортовеИзвън България

Григор на 1/4 финал в Австралия! Съкруши любимеца на домакините

Григор Димитров ще играе 1/4 финал на Аустрелиан Опън през 2018г.!

Днес в 1/8 финалите на напдреварата нашето момче пречупи любимеца на домакините Ник Кириос с 3:1 сета (7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6 (4)) след 3 часа и 27 минути на “Род Лейвър” Арена.

Двамата изиграха безспорния мач на турнира до този момент, а Григор доказа, че е голям шампион, след като в най-важния мач до момента намери играта, която му донесе четири титли през 2017-а и го изкачи до третото място в ранглистата.

До този момент през годината Кириос нямаше загуба, а показаното от двамата в Мелбърн сочеше ракета №1 на домакините като безспорен фаворит в двубоя. Само че Димитров отново показа, че е най-силен срещу най-силните. Сервисът му отново бе изключително солиден, двойните грешки във важни моменти бяха заменени от асове, непредизвиканите грешки бяха истинска рядкост, а движението с краката невероятно. Двубоят бе изключително тежък предвид непредсказуемостта на съперника, който често изпълняваше втори сервиси с над 200 км/ч. Гришо обаче показа и феноменална психическа устойчивост, за което свидетелства и фактът, че и трите спечелени сетове от него приключиха в тайбрек.

Сега за Димитров следва четвъртфинал срещу британеца Кайл Едмънд и отлична възможност за него за втора поредна година да стигне до полуфиналите в Мелбърн.

С победата си над Рубльов Григор стана българският тенисист с най-много победи на Откритото първенство на Австралия. Той вече има 19, като изпревари Мануела Малеева, която е с 18.

Миналия сезон Димитров стигна до най-голямата си титла по това време на Мастърса в Синсаните, като на финала победи именно Кирьос. Двамата са играли помежду си три пъти, а последният бе преди няколко седмици в Бризбън, където българинът защитаваше титлата си. Този път Ник го победи в три сета.

Първи сет

Първият сет бе изцяло под диктата на сервис геймовете. И двамата състезатели не допуснаха пробив и взеха и 6-те си грйма на свой сервис. В тайбрека Григор обаче бе по-издръжлив и концентриран и даде само 3 точки на съперника. 1:0 за Григор Димитров

Втори сет

Григор отново излезе печеливш от втория сет. Нашето момче бе пробито веднъж от своя съперник, но и австралиецът допусна грешки при свой сервис. Така след разменени пробива, сетът отново стигна до тайбрек. Григор имаше предимство в него, но в един момент допусна изравняване от 4:2 до 4:4. В крайна сметка Гришо не трепна и с три поредни точки стигна до успех във втората част на този 1/8 финален двубой срещу Ник Кириос. 2:0 за Григор Димитров

Трети сет

Австралиецът успя да запази концентрация въпреки това развитие. Той не бе разколебан и след споровете си със съдията. В четвъртия гейм на третата част му бе отсъдена грешка на краката за втори път от началото на мача. Този път бе при втори сервис и доведе до двойна грешка. След фантастичен ретур Григор стигна до брейк пойнт. Кириос обаче се справи и измъкна гейма. Малко по-късно 22-годишният представител на домакините успя да постигне пробив. При сервис на Григор в деветия гейм той трябваше да спасява сетбол, след като няколко опита да затрудни съперника на мрежата се оказаха неуспешни. Българинът отговори с ас, но в следващия гейм нямаше какво да направи. Кирьос вкара 3 аса и приключи третия сет при 6:4. 2:1 за Григор Димитров

Четвърти сет

Много тежък сет, в който двамата си размениха по два пробива. В крайна сметка Гришо се оказа по-подготвен физически, а Кириос прояви на няколко пъти емоционалния си нрав и не издържа психически 3:1 за Григор Димитров