МарицаФутбол

Марица отпразнува подобаващо юбилея си, излезе на второ място

Марица победи Свиленград с 4:1 в мач от 8-ми кръг от първенството в Трета лига.

С тази победа “пиратите” се изкачиха на втора позиция, заедно с тимовете на Борислав, Розова долина и Загорец, като и четирите отбора са с по 15 точки, но Марица превъзхожда другите отбори с по-добра голова разлика, а правилото за директните двубои важи след изиграването на двете срещи между въпросните отбори.

Почетни плакети получиха футболни легенди и деятели на маричани. Бяха наградени футболния статистик и историк Димитър Христев (посмъртно), легендите Венко Мендизов (посмъртно) и Владимир Фатов, бившия изпълнителен директор на “Марица” от 90-те Георги Фиданов.

Бившите играчи и дългогодишни треньори в ДЮШ Ангел Тосев и Стефан Тахчиев, както и треньорът на представителния тим в средата на 90-те години, с който маричани постигнаха най-големите си успехи в новата история на клуба Петър Зехтински.

Марица изигра силен мач, като натика гостите в своето поле още в началото на срещата. В 6-та минута Венцислав Гюзелев изведе “жълто-сините” напред с хубав, плътен диагонален удар от около 15-16 метра. Малко след това Даниел Спасов пропусна да удвои, като защитник успя да избие пред гол линията.

В 15-та минута Георги Георгиев вкара дежурния си гол през този шампионат и доведе нещата до 2:0. В 18-та Янко Енчев от гостите стреля над вратата на Илия Николов. В ответната атака Венцислав Гюзелев пусна пас към Георги Георгиев, който почти от аут линията центрира към Гюзелев, който опта да нанесе удар, но защитник му попречи.

В 22-та минута Димитър Юруков центрира отлично, но отново защитник на гостите се намеси току преди последващия удар. В 25-та минута Даниел Спасов напредна сам срещу вратаря, но догонилия го защитник го събори в наказателното поле, въпреки това сигнал за нарушение от страна на съдията Иван Пенчев не последва.

В 30-та минута Петьо Димитров стреля от пряк свободен удар, топката закачи стената и се озова в краката на Георги Георгиев, но той стреля в аут.
На полувремето се проведе томбола организирана от верига супермаркети “Триумф”, а голямата награда бе велосипед осигурен от футболния клуб.

Велосипедът бе осигурен в подкрепа на кампанията “Европейска седмица на мобилността”, провеждаща се ежегодно в периода 16-22 септември с цел насърчаване на европейските общини да въведат и подпомогнат устойчивия транспорт.

През втората част маричани бяха по-активният отбор и създаваше положение след положение. Гостите, въпреки че загатнаха за възможностите си, трудно изнасяха топката в противниковото поле и рядко стигаха до интересни ситуации.

Именно при една такава в 49-та минута футболистите от “Свиленград” намалиха резултата, чрез влезлия на полувремето №23, като в справка в тимовия лист показа, че футболист с такъв номер не е вписан. В 56-та минута Венцислав Гюзелев отбеляза втория си гол в мача и покачи на 3:1.

В 64-та минута Георги Георгиев навлезе в наказателното поле и стеля, но стражът Стамен Бояджиев изби. Топката попадна в Борислав Караматев, който със силен удар, от около 17-18 метра, покачи на 4:1.

В 66-та минута Николай Павлов подаде към Димитър Юруков, който успя да нанесе удар, но Бояджиев изби, спасявайки сигурен гол. В 69-та минута Христо Зотев от гостите стреля неточно към вратата на маричани.

В ответната атака се стигна до пряк свободен удар, който беше изпълнен от капитана Красимир Иванов, но отново Бояджиев спаси вратата си. В 75-та минута беше отсъдена дузпа за нарушение срещу Петьо Димитров. Венци Гюзелев стреля от точката на дузпата в гредата, а при добавката топката излезе в аут.

В 77-та минута гостите стигнаха до интересна ситуация, която обаче не доведе до гол, поради добрата намеса на Илия Николов. В 82-та минута Тодор Иванов нанесе силен удар по земя, който премина на сантиметри от страничната греда.

След минута и Николай Павлов опита да отбележи, но нямаше шанс. Малко по-късно гостите останаха с човек по-малко, след като Иван Алексов се контузи, а смените в състава на “Свиленград” бяха вече извършени.

В 88-та минута, няколко последователни удара към вратата на Стамен Бояджиев и меле в полето пред него, Аян Садъков отбеляза с диагонален удар от 17-18 метра, но голът бе отменен тъй като съдиите решиха, че останалия зад защита футболист в жълто-синьо е повлиял на игровата ситуация.

До края на срещата нямаше нови голови ситуации пред двете врати и футболистите на “Марица” се поздравиха със заслужен успех.

След края на срещата, на стадиона бе организиран коктейл за фенове и деятели на на “Марица”.

В следващия 9-ти кръг на “Марица” предстои тежко гостуване на временния лидер ОФК “Карнобат”. “Свиленград” приема стабилно представящия се до момента в първенството тим на “Борислав” (Първомай).

“Марица”: Илия Николов, Алил Кардашев, Красимир Иванов – капитан, Мирослав Пушкаров, Пламен Табаков, Даниел Спасов (Николай Павлов), Петър Димитров, Венцислав Гюзелев, Георги Георгиев (Аян Садъков), Димитър Юруков (Тодор Иванов), Борислав Караматев. Старши треньор: Стоян Димитров

“Свиленград”: Стамен Бояджиев, Георги Петров, Анастас Попов, Христо Зотев, Стоян Костадинов, Даниел Добриков, Янко Енчев, Сава Савов (Кристиян Перчемлиев), Иван Алексов, Христо Стефанов, Костадин Желев. Старши треньор: Георги Бойков

Съдийски състав: Гл.съдия: Иван Пенчев с асистенти Ивелин Пенчев и Динко Терзиев – Стара Загора; 4-ти съдия: Иван Ненчев – Пловдив. Делегат: Донка Терзиева