НационалиФутбол

Каква драма! Успешно начало на квалификациите за “трикольорите”

Българският национален отбор по футбол се изправи срещу тима на Люксембург в първи мач от квалификациите за Световното първенство. Двата отбора са в група А, където са още и тимовете на Франция, Холандия, Швеция и Беларус.

Срещата се изигра на стадион Васил Левски, като направи впечатление големият брой празни места по трибуните. С капитанската лента излезна Станислав Дяков.
Дебют направиха футболистите Антон Недялков и Йордан Чорбаджийски, които играят за тима на ЦСКА София.

В състава на трикольорите личеше и името на Иван Иванов, който се завърна в състава на националите след лечение на дълга контузия.

Първата по-сериозна ситуация бе за „лъвовете“, когато Георги Миланов опита удар от дистанция, но топката премина на метър от страничния стълб на Жубер. В 13-тата минута играч на Люксембург опита късмета си с удар от около 30 метра, който премина над вратата на Владислав Стоянов.

Три минути по-късно Димитър Рангелов с топовен изстрел от далече препарира вратаря на гостите, с което изведе България напред в резултата – 1:0. В 20-тата минута след грубо влизане в краката Тил, Недялков получи жълт картон.

Веднага след тази ситуация и Малже от отбора на Люксембург получи жълт картон след умишлено нарушение в близост до тъча. В 28-мата минута Георги Миланов опита пробив по крилото и успя да навлезе към центъра на терена, след което бе повален на земята от Мартинс , който също беше декориран с жълт картон.

Добрата игра на българите си личеше в продължителното владеене на топката и опитите за скоростни атаки по крилата. Така се стигна до 42-та минута, когато Георги Миланов нацели горната греда, след като преодоля двама противници и стреля извън наказателното поле.

Това накара малкото фенове на стадиона на започнат с виковете „Българи, юнаци!“. Тази ситуация беше и последната възможност за един от двата отбора да отбележат гол през първото полувреме.

Втората част започна по-силно за отбора на гостите, които създадоха няколко положения пред вратата на Стоянов. В 47-мата минута футболистите на Люксембург имаха претенции за дузпа след контакт на Иван Иванов с Йоаким, които бяха подминати от главния съдия на мача – Жедиминас Мажейка.

Десет минути по-късно Ивайло Петев вкара в игра Ивайло Чочев, заменяйки изморения Михаил Александров. В рамките на две минути нещо в играта на България се пречупи. Сякаш от нищото Люксембург успяха да изравнят резултата с единственото си по-чисто положение в 60-тата минута, когато защитата на трикольорите заспа и Йоаким отбеляза за 1:1.

Само минута по-късно отново Йоаким матира Владо Стоянов, след като преодоля леко Иван Иванов и стреля по диагонал – 2:1. Ивайло Петев реагира веднага и замени Георги Миланов с Александър Тонев.

Две минути по-късно българите показаха характер и успяха да върнат гола пасив. Марселиньо се озова непокрит в наказателното поле след центриране от корнер и с удар с глава отбеляза така важното попадение за нашите – 2:2.

Последвалите атаки и на двата отбора не доведоха до нищо по-интересно.

Така се стигна до 79-тата минута, когато след ювелирано изпълнение от свободен удар, Ивелин Попов изведе „лъвовете“ отново напред в резултата – 3:2.
Драмата бе пълна, когато само за една минута и двата отбора си размениха голове.

Първо 18-годишният талант на Люксембург – Флориан Бонхарт отбеляза гол в последната минута на редовното време. По всичко личеше, че България ще допусне грешка още в първата среща от квалификациите, но Александър Тонев с бомбастичен удар предотврати загубата на ценни точки.

По този драматичен начин България спечели първия си сблъсък от групата.

4:3 Тонев (92)

България: 12. Стоянов, 2. Попов, 3. Недялков, 5. Чорбаджийски, 15. Иванов, 17. Миланов, 21. Дяков (к), 11. Марселиньо, 7. Александров (55- 18. Ивайло Чочев), 10. Попов (84-9. Георги Божилов), 8. Рангелов
Селекционер: Ивайло Петев

Люксембург: 1. Жубер, 2. Шано, 4. Малже, 6. Филипс (84-21. Девил), 7. Жерсон, 8. Мартинс, 9. Да Мота (68-5.Бонхарт), 10. Тил (58-20.Турпел), 17. Муч, 18. Жанс, 22. Йоаким
Селекционер: Люк Холц
Жълти картони: Недялков, Марселиньо, Мартинс, Малже
Съдия: Жедиминас Мажейка, Литва
Стадион: “Васил Левски”, София