При завършването на стадион “Варна” общата инвестиция в него ще достигне 139 милиона лева, става ясно от изказване на Ивелина Шабан, финансов консултант на дружеството “Спортен комплекс – Варна”, което е под контрола на известния холдинг “Химимпорт”.
Отделно се предвижда “Химимпорт” да даде още 55.7 милиона лева за довършване на съоръжението.
“Сумата е изчислена на базата на актуалните количествено-стойностни сметки за завършване на спортния комплекс, които към момента са в размер на 86 млн. лева“, заяви пред съветниците Ивелина Шабан.
За сравнение обявените финансови разчети за новия стадион на ЦСКА в София са за 16 000 места и 90 млн.лв. Цената на седалка излиза около 5625 лв. И това е при положение, че строителството на стадиона в София започна през тази година от нулата, докато стадион “Варна” вече има изградени две трибуни и половина.
В общинския бюджет на Варна за 2024 г. не са предвидени суми за финансирането на строителството на стадиона и затова парите бяха отпуснати светкавично от правителството без никакъв обществен дебат.
Миналата седмица Министерският съвет взе решение държавата да придобие акции на стойност 30 млн. лв. от увеличението на капитала на “Спортен комплекс Варна”, с които да финансира продължаването на строителството.
Очакванията на Съвета на директорите на “Спортен комплекс – Варна” са с увеличението на капитала да може да се завърши цялото съоръжение. Освен футболния стадион ще има множество допълнителни зали със спортна насоченост, сред които зали за спортна гимнастика, бойни спортове, групови занимания, фитнес. Обособени са и търговски помещения, доходността от които трябва да помогне за по-нататъшната издръжка на комплекса.
Предложението за увеличение на капитала на дружеството ще бъде гласувано на общо събрание на акционерите на “Спортен комплекс – Варна”, насрочено на 7 ноември 2024 г.,
Преди това въпросът ще бъде обсъден и решен на сесията на Общинския съвет на 31 октомври.
След взимане на решението за повишаване на капитала предстои актуализация на строителния график и всички парични вноски трябва да бъдат съобразени с него.
“В протокола от общото събрание на акционерите ще бъде записано, че увеличението на капитала е целево и всички средства ще се използват единствено за изграждането на съоръжението”, твърди финансовият консултант на “Спортен комплекс – Варна”, цитиран от общинския пресцентър.
Кой получава собствеността и кой парите
До този момент парцелите под стадиона са дадени от Община Варна, а отделно правителството отдели 30 милиона лева за довършването на съоръжението.
Проектът за нов градския стадион на Варна започва официално през 2005 година, когато общината дава целия терен на тогавашния градски стадион “Юрий Гагарин” плюс околни парцели. “Химимпорт” участва с парична вноска от 22 милиона лева и придобива 65% от акциите срещу 35% за общината.
Стадионът е в портфолиото на голямата варненската строителна компания “Планекс”, която го рекламира на сайта си https://planex-bg.com/proekti/stadion-varna/ . Собственикът на “Планекс” е председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров.