Ботев подчини Левски на финала при набор 2001

Ботев спечели Купата на БФС при набор 2001! Във финала “канарчетата” победиха с 2:0 Левски. Момчетата на Стефан Стоянов надиграха тотално своя съперник и заслужено вдигнаха трофея.

Двубоят се игра на стадион “Чепинец”, а “жълто-черните” се чувстваха като домакини във Велинград. Пловдивчани бяха подкрепени от около 500 “жълто-черни” привърженици, които не спряха да надъхват ботевистите през всички игрови минути.

Срещата стартира с мощна заря, която разтресе небето над Велинград. Окрилени от подкрепата на бултрасите, ботевистите откриха резултата още в 4-ата минута. Мартин Петков овладя топката на 25 метра от вратата на “сините” и с топовен шут разстреля стража на софиянци – 1:0. 4 минути по-късно Димитър Пройчев пробва удар, но топката премина встрани от гредата.

В 16-ата минута Мартин Петков бе близо до втория си гол в срещата. Крилото получи отличен пас от Кристиан Добрев и шутира, а кълбото се отклони от десния страничен стълб на вратата на Ставрев. В следващите минути липсваха положения пред двете врати, като “канарчетата” контролираха топката в по-дълги периоди от игровото време. 3 минути преди края на първата част Мартин Петков намери Кристиан Добрев, който отправи удар към вратата на “сините”, но кълбото за пореден път премина в непосредствена близост от вратата на столичани.

Второто полувреме стартира във вихрено темпо и само в рамките на 60 секунди зрителите видяха две положения пред двете врати. Първо “сините” бяха близо до изравняването, след като играч на символичните гости отправи остър диагонален пас към вратата на Усков, но в последния момент защитник на “жълто-черните” изби. В ответната атака Кристиан Добрев остана очи в очи със стража на “сините”, а ударът му прати кълбото на метър от вратата.

В 39-ата минута Габриел Земярски центрира от ъглов удар, топката се озова в Димитър Тонев, който от непосредствена близост прати кълбото високо над гредата. В 45-ата минута “канарчетата” удариха втора греда. Димитър Тонев получи кълбото на 22 метра от вратата на Левски и шутира, а топката отново не пожела да навести вратата на “сините” и се отклони от левия страничен стълб.

В 48-ата минута превъзходството на пловдивчани бе материализирано и момчетата на Стефан Стоянов стигнаха до втори гол. Габриел Земярски изпълни свободен удар, защитата на “сините” не се ориентира добре и топката се озова в непокрития Атанас Янков, който от няколко метра прати кълбото в мрежата за 2:0. Въпреки преднината си, пловдивчани не се прибраха и продължиха да диктуват случващото се на терена.

В 53-ата минута Димитър Тонев шутира от границата на наказателното поле, но не затрудни вратаря на гостите, който улови без проблем. В 63-ата минута Габриел Земярски проби по левия фланг и центрира към Кристиан Добрев, който засече с глава, но кълбото се отклони от тялото на защитник и излезе в корнер. 3 минути преди края Добрев пробва късмета си с удар от 20 метра, но топката премина покрай гредата.

Веднага след последния съдийски сигнал “жълто-черните” започнаха празненствата, а песните на бултрасите огласяха цял Велинград. След края на церемонията, на която бяха наградени двата отбора, феновете на най-стария футболен отбор се присъединиха към ботевистите на терена за обща снимка, на която запяха любимата на всички “канари” песен: “БОТЕВ ЩЕ ПРЕГЪРНЕ КУПАТА…”

Текст и снимка: Академи Ботев