Новини

Ботев (Пд) показва дух! “Канарите” са един от отборите с най-много обрати в българския футбол

4 коментара 📁 Анализи и коментари, Ботев, Футбол 🕔13.март 2018

Да направиш обрат във футбола, след като си губил в резултата, винаги е равностойно на силен дух и явни спортни достойнства.

Снощи в Стара Загора срещу Верея отборът на Ботев (Пд) успя да се добере до трите точки, след като до 18-та минута изоставаше с 0:2. Умопомрачителен гол на Жоао Пауло от над 35 метра в края на полувремето върна надеждите на “канарите” за обрат, който бе осъществен през втората част с огромна доза лекота. Момчетата на Киров победиха с 4:2 и си направиха мечтан подарък за рождения ден – вчера клубът отбеляза 106-та си годишнина.

Това преобръщане на събитията на терена обаче не е прецедент за “канарите” през този сезон. Те са осъществили общо четири обрата, стигайки до победата, след като преди това са изоставали в хода на даден мач. Два от тези двубои са за Купата, а два за първенство.

Първият подобен случай е в началото на септември миналата година, когато Ботев (Пд) губеше на почивката от Левски с о 0:1 в кв.Коматево. Мобилизираната игра и вдъхновитени действия през втората част в “жълто-черно” обаче доведоха до головете на Тодор Неделев и Лъчезар Балтанов. С този мач Ботев (Пд) нанесе първа загуба на Делио Роси начело начело на “сините” и показа, че защитната тактика на софиянци все пак има големи пропуски.

Две седмици по-късно Ботев (Пд) игра първия си мач от турнира за Купата през настоящия сезон. “Канарите” гостуваха на Локо (Горна Оряховица) за срещата си от 1/16 финалите на надпреварата. Слаб старт на пловдивчани позволи на домакините да открият още във 2-та минута. С два гола на Алваро и един на Балтанов през втората чст обаче Ботев (Пд) си осигури място в следващата фаза след резултата 1:3.

Следващият обрат на тима дойде именно в 1/8 финалите за Купата, където бе победен втородивизионният Царско село. Този път срещата започна положително за възпитаниците на Киров, които поведоха чрез Минев. До 60-та минута обаче Ботев (Пд) се намираше в губеща позиция, след като противникът съумя, чрез изсипани топки в наказателното поле, да се възползва от грешки в отбраната на “жълто-черните”. Виана изравни с последното възможно докосване по топката в 91-та минута, пращайки мача в продължения. И там нещата не бяха розови за носителите на Купата, които отново позволиха да изостанат в резултата след попадение на Царско село в 92′. Духът на Ботев (Пд) обаче не бе прекършен и с две попадения в последните 20 минути – на Виана в 99′ и резервата Стивън Петков 116′, пловдивчани отново ликуваха.

За да стигнем и до снощния триумфален завършек срещу Верея. Тази поредица от обрати прави Ботев (Пд) тимът с най-много победи след изоставене в резултата изобщо в българския футбол през сезон 2017/2018г.

“Канарите” обаче не са сами на върха, тъй като Лудогорец също е осъществил четири обрата в хода на сезона – срещу Витоша (Бистрица) (от 1:2 до 4:2), срещу Ботев (Пд) (от 0:1 до 2:1), срещу Септември (Сф) (от 0:1 до 4:1) и срещу германския Хофенхайм в турнира Лига Европа (от 0:1 до 2:1 в Разград).

От топ отборите в страната ЦСКА-София и Берое имат по три обрата на сметката си през целия сезон, като всички техни мачове са в шампионата на Първа лига.