Ботев записа престижно равенство срещу шампиона на Русия

Ботев (Пловдив) записа престижно равенство 2:2 със Зенит (Санкт Петербург). Контролната среща се игра на един от терените на спортен комплекс NAS в Дубай.

Двата тима направиха много интересен за наблюдаване сблъсък, изпълнен с множество голови ситуации. Руснаците имаха превес по отношение владение на топката, но пловдивчани се представиха достойно и дадоха сериозен отпор на един от най-големите отбори в Русия.

Срещата се състоя от две полувремена по 40 минути. Още в 5-ата минута Тодор Неделев изпълни опасен свободен удар пред наказателното поле, а кълбото мина на сантиметри от гредата.

Две минути по-късно “канарчетата” получиха дузпа за игра с ръка на защитник на Зенит. Зад топката застана Тодор Неделев, който с мощен удар прати топката в мрежата за 1:0.

Последва масиран натиск на “сините” и играта се водеше изцяло в половината на Ботев. След серия от атаки без сериозна заплаха за Ханкич, в 23-ата минута Мостовой получи отличен извеждащ пас и остана очи в очи с Ханкич, но вратарят на пловдивчани се намеси по най-добрия начин и спаси.

В 30-ата минута атака на Зенит отляво завърши с прострелно центриране, играч в синьо засече и само отличната изява на Генев предотврати попадение. При последвалия корнер Дзюба бе оставен непокрит и отблизо изравни – 1:1.

Второто полувреме стартира с две страхотни положения за Ботев. Секунди след старта на втората част Емануел Току премина на дрибъл половината терен и пусна наляво към Брахими, който залъга бранител и от прекрасна позиция на 10 метра от вратата шутира, но стражът на руснаците се намеси блестящо и парира удара.

След по-малко от 120 секунди силен удар на Николай Минков от 25 метра затрудни вратаря, който първоначално изпусна кълбото, но след това улови топката. Руснаците отговориха с опасен удар на Йерокин, който бе избит от Аргилашки.

Последва натиск на “канарчетата”, които натикаха руснаците в собствената им половина. В 55-ата минута многоходова атака на Ботев намери Брахими отляво, бързоногият играч надбяга бранител и отправи прострелно центриране, но бранител изби пред погледа на Минков.

Минута по-късно Маркиньос елиминира бранител отдясно и центрира, вратарят се намеси добре и парира опита за удар на Брахими. Последваха нови два пропуска на Ботев, след като първо Реда Рабей центрира много опасно на задна греда, а Генев се размина с кълбото на сантиметри от вратата.

Секунди по-късно остро центриране бе избито от защитник и топката като по чудо не влетя в мрежата. Точно когато “жълто-черните” контролираха случващото се на терена, отборът на Зенит стигна до втори гол.

Центриране отдясно намери нападател, който отправи удар и след рикошет топката се насочи към вратата. Георги Аргилашки се намеси добре и изби, но право в Оздойев, който от няколко метра прати топката в мрежата.

В 64-ата минута след комбинация с едно докосване топката се озова в Кузаяев, който отправи опасен удар от ъгъла на наказателното поле, а топката мина на метър от вратата. В 69-ата минута Аргилашки се намеси решително -след кратка суматоха играч на Зенит се озова на стрелкова позиция, но вратарят скъси ъгъла до нападателя и отрази удара.

В 71-ата минута “канарчетата” пресираха Зенит и успяха да отнемат топката. Емануел Току се озова с кълбото пред наказателното поле и от чиста позиция шутира, но над вратата. В 76-ата минута Саус направи фрапантен пропуск, след като от няколко метра стреля над вратата.

Последваха пропуски на Маркиньос и Саус, преди да се стигне до 78-ата минута, в която Ботев получи втора дузпа, този път за нарушение срещу Реда Рабей. С изпълнението се зае Маркиньос и въпреки, че вратарят уцели ъгъла на бразилеца, шутът бе много добре насочен и “канарчетата” стигнаха до равенството – 2:2.

Снимка: Официален сайт на Ботев

Стартови състави:

Ботев (Пд): 13. Хидайет Ханкич, 4. Виктор Генев, 5. Самуел Супрайен, 14. Джеймс Ето’о, 22. Реда Рабей, 6. Дилан Мертенс, 10. Емануел Току, 7. Маркиньос, 26. Мохамед Брахими, 8. Тодор Неделев, 17. Николай Минков

Зенит: 71. Одоевский, 4. Круговой, 94. Хотулев, 3. Сантос, 5. Бариос, 27. Оздоев, 64. Кравцов, 14. Кузяев, 11. Клаудиньо, 17. Мостовой, 22. Дзюба