Ботев ПловдивДербито на ПловдивЛокомотив ПловдивФутбол

Ботев води 2:1 в дербитата на старта

По каприз на жребия за четвърти път в 55-годишната история на пловдивското дерби Ботев и Локомотив ще се срещнат още в първия кръг.

Предишните три пъти преди повече от 44 лета са се играли в период от 5 години между 1967-1972 година. В първия мач Ботев побеждава с 1:0. Това е и първата среща на “жълто-черните” след шампионската титла, спечелена предишния сезон.

Това е и първият мач на отбора с новото му име Тракия. (След безумно решение на комунистическата управа на град Пловдив отборът на Тракия представлява механичен сбор между Ботев, Спартак и Академик. На практика Спартак и Академик са ликвидирани, а Тракия става практически правоприемник на Ботев.)
Другата любопитна подробност на този мач е, че победата на Канарчетата идва след автогол на десния защитник на съперника Илко Бекяров. И третата особеност за този двубой е, че от състава на Локомотив отсъстват неговите титуляри Христо Бонев-Зума и вратарят Станчо Бончев, които принудително като войници са заставени да отбиват военната си служба в ЦСКА.

Две години по-късно двата отбора отново се срещат в първия кръг и отново Ботев излиза победител, този път с 3:1. Мачът е белязан с един неприятен инцидент: в третата минута със счупена ключица напуска централният нападател на Локомотив Пейко Манов. Преди мача на скромно тържество е почетен дългогодишният централен нападател на Локомотив Иван Кънчев по случай прекратяване на активната му състезателна дейност.
Три години по-късно, на 19 август 1972 година, двата отбора се срещат за трети и засега последен път в първия кръг на шампионата. За разлика от предишните два този път победител е отборът на Локомотив с рядко срещания резултат 4:3. Любопитната подробност от развоя на този мач е, че и 7-те попадения са реализирани през второто полувреме в рамките само на 28 минути. По каприз на жребия за четвърти път в 55-годишната история на пловдивското дерби Ботев и Локомотив ще се срещнат още в първия кръг.