
Футболната история често е била решавана с изпълнение на 11-метрови наказателни удари.
Питали ли сте се как се е стигнало до измислянето на дузпите и кой е бил този човек, който е дал началото на футболната рулетка?
Отговорът ще Ви дадем ние, екипът на TribunaPlovdiv.bg, представяйки Ви накратко историята на дузпата.
Идеята за този вид наказателен удар идва на ирландец през далечната 1890-та година. Година след това първата дузпа е бита от футболиста на Улвърхамптън Жозеф Хелт. Това се случва на 14-ти септември 1891-ва година в мач от английския шампионат. ФК Улвърхамптън Уондърърс играе с отбора на ФК Акрингтън Станли и побеждава с 5:0. Причината за отсъждането на 11-метров наказателен удар е играта с ръка в наказателното поле на бранител на гостите. Хелт застава зад топката и така пише нова страница в историята на футбола.
Това обаче със сигурност не е първата дузпа, бита някога. В Шотландия и Ирландия са се изпълнявали на няколко пъти дузпи, но правилото за отсъждането им все още не било официализирано от Интернационалния борд, който отговарял за създаването и промените в някои правила. Той бил създаден в Лондон през 1863-та година и бил съставен от осем души.
Идеята за това нововъведение идва на ирландеца Уилиам Мак Пеналти, който бил директор на фирма за текстил, а също така бил част от Ирландската футболна асоциация от 1880 г.
Започнал да мисли за нов вид наказание във футбола, докато играе в Милфорд Евертън. Идеята му била да защити спортния дух, който започнал да се руши от прекаления брой фаулове след игра с ръка в наказателното поле. Идеята му срещнала противопоставяне от англичаните. Въпреки всичко това, през 1891-ва година един епизод от Купата на Англия кара създателите на играта да променят мнението си: на 1/4 финал играят отборите на Стоук Сити и Нотс Каунти. Госите водят с 1:0, а отборът на Стоук атакува. Тогава защитник на Нотс спира топката с ръка на голлинията. Съдията свири наказателен удар, но всички футболисти на Каунти застават на голлинията и пречат на изпълнението. Така Стоук губи срещата, но езпизодът е определен като пълна несправедливост.
Харесай фейсбук страницата на TribunaPlovdiv.bg и се забавлявай с още много интересни новини, снимки и видеа.
Ето защо на 2-ри юни 1891-ва в един хотел в Глазгоу, Националният борд решава да въведе правилото за дузпата, което започва да функционира от сезон 1891-1892. Това, което е променено, е липсата на други футболисти от този, който изпълнява удара, и вратаря. Улвърхамптън е първият отбор, който се възползва от това нововъведение.
В началото на вратаря е било разрешено да скъсява дистанцията до 5,50 метра, докато останалите футболисти трябвало да стоят на същото разстояние от този, който бие дузпата.
През 1893-та има нова промяна в правилото за дузпата. То гласи, че ако съдията отсъди наказателен удар в 90-та минута, то срещата свършва тогава, когато дузпата бъде изпълнена. Причината за тази преправка е случка преди години. В мач между отборите на Астън Вила и Стоук Сити съдията на срещата отсъжда фаул в наказателното поле на Вила. Вратарят на домакините, чийто отбор води с 1-0, хваща топката и я изритва високо в трибуните. Така добавеното време изтича и Стоук губи двубоя.
Първата дузпа, изпълнена на Световно първенство:
19-ти юли 1930-та година е преломен момент за Световното първенство. В 35-та минута от първото полувреме на двубоя между Франция и Чили, при резултат 0:1 за южноамериканците, уругвайският съдия Техада отсъжда дузпа срещу “петлите”. Това е първият наказателен удар на Световни първенства. Зад топката застава Карлос Видал, но Алексис Тепо спасява. В същия ден мексиканецът Мануел Росас става първият футболист, отбелязал дузпа на Мондиал. Срещата е между отборите на Мексико и Аржентина (3:6).