
На този ден, преди точно 86 години (1929г.), Ботев (Пд) печели първата си шампионска титла на България и званието “Държавен първенец”, след като на финала побеждава софийския Левски с 1:0.
На мача присъстват министър-председателят Андрей Ляпчев, г-н Александър Михов, като представител на цар Борис ІІІ. Отборът на Ботев (Пд) е подкрепян от над 300 свои привърженици, което в крайна сметка вдъхновява тима за изписването на първата златна страница в своята футболна летопис.
Шампионите са посрещнати тържествено с военен оркестър и много почести от своите съграждани и симпатизанти сред които е и кмета на града Божидар Здравков и областният ръководител Щиплиев. Ето и кои са първите златни момчета на Пловдив:
Емин Мехмедов – тютюнев работник. Роден за вратар, висок и изцяло изпълващ рамката на вратата, вещо ръководи защитата. Михаил Костов – безупречен десен халфбек.Андон Стоянов – един от най-добрите защитници в цялата тракийска футболна област по това време. По професия бил сладкар.Георги Бичиров – тютюнев работник. Строен, стабилен ляв бек, играе добре с глава. Славел се като голям джентълмен на игрището.
Найден Радомиров – твърд и солиден в играта. Притежател на работилница и магазини за облекло и обувки в София и Пловдив.Александър Касъров – левият халф е рожба на школата на Ботев. Един от най-силните на своя пост в Царство България. Нисък на ръст, но с отличен отскок и себераздаващ се докрай.Янко Самоковлиев – любимец на публиката. Спринтьор, отличавал се с точното си подаване към съотборниците си и силен удар с доста свежест виграта. Също тютюнев работник.
Димитър Лафчиев – елегантен и коректен, истински спортсмен. Славел се със бързината на спринта си.Никола Щерев – сърцето на отбора. Капитан и лидер, биткаджия и стратег. Играещ треньор на тима, умеещ добре да обеснява замисъла в играта. Една от най-аворитетните личности в Пловдив. Станчо Проданов – бърз и съобразителен, с отличен удар и нестихваща стръв за борба, страшилище за всички вратари. Няма пропусната дузпа в кариерата си.Вангел Каунджиев – ляво крило, изпъква с бързина и дрибъл.
Това е един от най-силните сезони на тима в ранната му история. След успеха над Левски в София, “канарчетата” печелят и така наречената по онова време “Царска купа”, на която днешен еквивалент е “Купата на България”. С тези два големи успеха в последното лято от 20-те на миналия век, пловдивчани се превръщат и в първия провинциален клуб с дубъл.
Втората шампионска титла на Ботев (Пд) идва близо 40 години след това – 1966-67г., когато старши треньор на тима е великият Васил Спасов (Валяка), която сформира втората и към момента последна шампионска формация на тима.
Харесай страницата на TribunaPlovdiv.bg във Фейсбук и научавай новините пръв >>