
Както снощи TribunaPlovdiv.bg ви съобщи единствена, две от звездите на Ботев (Пд) – Тодор Неделев и Фелипе Бризола, са следени изкъсо от носителя на Купата на САЩ за 2016г. и един от стабилните тимове в Мейджър лийг сокър ФК Далас.
Неделев и Бризола са основна част от тима на Николай Киров в последните месеци. Редом един до друг, те вдигнаха Купата на България, донесоха първа Суперкупа на страната за Ботев (Пд) и сътвориха една от най-паметните европриказки с историята на “жълто-черните”.
Двамата са били наблюдавани по време на победата над Пирин с 2:1 преди две седмици в Благоевград. Въпреки че скаутите са дошли най-вече за кариоката, българинът се представи блестящо, като вкара единия от головете във вратата на “орлетата”, и също хвана окото на янките. До Нова година ще се разбере дали от
Далас ще отправят оферта поне за единия от двамата футболисти на Ботев (Пд).
Интересно ще бъде обаче какво ще стане, ако пристигне такава. Едва ли на “Коматево” някой има каквото и да е било намерение да се разделя с най-големия си талант, оформил се в школата на клуба, за последните 20 години. Но виж, с чужденец като Бризола нещатата стоят по друг начин.
Също така евентуален трансфер на Неделев в САЩ е по-труден за осъществяване, защото в казуса е забъркан и бившият тим на национала Майнц 05. През това лято германците си запазиха 70% от правата на халфа, за да го пуснат да се върне окончателно при “канарчетата”.
Все пак TribunaPlovdiv.bg си направи труда да разбере при какви условия биха се подвизавала двамата отвъд Океана.
Далас не е сред грандовете в американския футбол, като тимът има едва два трофея в историята си, последният през 2016г. – Купата на САЩ. През миналия сезон отборът, воден от венецуелеца Оскар Пареха, отпадна в 1/4 финалите на плейофите, които определят шампиона на страната.
Според сайта mlsplayers.org Далас е сред средноплащащите отбори в Щатите. Средната годишна заплата в тима е 34, 000$. В отбора нито една изявена звезда, с опит в колос от Европа, както е в повечето тимове в Америка. Най-скъпоплатеният играч е бившият халф на Ривър Плейт (Арж) Мауро Диаз, който прибира по 784,000$ на сезон (65,000$ на месец).
С най-малко пари “в портфейла” пък е младият нападател Браян Рейнолдс с 53,000$ на година (4,400$ на месец). Също така Далас е един от малкото тимове в Лигата, които нямат играч, който да прибира поне 1,000,000$.
Въпреки че повечето хора в Европа си мислят, че футболистите в САЩ се къпят в пари, не е точно така. Като цало, Мейджър Лийг Сокър не прелага възможност за трупане на несметни богатства. С други думи, ако искаш да забогатееш отвъд Окена, няма да играеш “сокър”. А футбол. Американски футбол, или баскетбол, където са настина големите пачки.
Средната годишна заплата в САЩ за футболист е 326,000$, а минималната 53,000$. Най-добре се чувстват големите имена, дошли от титанични тимове в европейския футбол. За тях вече може да се каже, че с една ръка окачват бутонките, а с другата – държат златни куфарчета. Но това са единици.
Кака (6,600,000$) в Орландо, Майкъл Брадли (6,000,000$) и Себастиан Джовинко (5,600,000$) в Торонто, Бастиан Швайщайер (5,400,000$) в Чикаго, Андреа Пирло (5,600,000$) и Давид Вия (5,600,000$) в Ню Йорк Сити и т.н…
Въпреки всичко, условията, при които едно от двете “канрчета” би играло в САЩ, са доста примамливи. Така те ще взимат поне от 10 до 20 пъти повече пари, от тези които получават в Ботев (Пд) (средно около 3000-5000 еврона месец) и в същото време ще помогнат на “жълто-черната” каса да се напълни.