Григор ДимитровДруги спортовеТенис

“Свръхзвуков” Григор разпердушини Гофен и гледа смело към 1/2 финалите в Лондон, там се крие Федерер

Българинът Григор Димитров изигра съвършен мач и вече е в 1/2 финалите на финалния Мастърс с Лондон…

Нашето момче сътвори истинско зрелище във втория си мач в “О2” Арена в английската столица и победи с 6:0 6:2 прекия си конкурент за първото място в група “Пийт Сампрас” (след оттеглянето на Надал) Давид Гофен. Гришо игра брилянтен тенис на невероятна скорост и така, след само 1 час и 14 минути престой на корта, вече е вторият сигурен 1/2 финалист в турнира след Роджър Федерер.

Хасковлията натисна педала още с първия си гейм. Огромната агресия и желание за победа на Григор притиснаха Гофен до стената и той нямаше решение на ребуса, който му постави българина в първите минути на двубоя. Гофен не предложи никаква съпротива в първия сет. Димитров проби на три пъти и измъкна първата част за по-малко от половин час, без да даде гейм на противника си.

Белгиецът сякаш се посъбуди във втория сет, но и така и не намери сили за обрат. Гришо проби още при първото подаване на Гофен и с перманентен аванс от два гейма диктуваше ритъма на сета. При 5-2 българинът получи три мачбола на сервис на Гофен, като се възползва от последния шанс и хубав уинър затвори двубоя в своя полза.

Всички геймове, които стигаха до 40-40 бяха печелени от Григор. Естествено, той не бе безгрешен, но бе много ефективен с 57% вкаран първи сервис, 85% и 55% съответно спечелени точки от първо и второ подаване. 17-те му уинъра бяха далеч повече от 8-те на Гофен, който пък особено в първия сет бе тотално неузнаваем и завърши двубоя с цели 24 непредизвикани грешки срещу 9 на сметката на българина.

Това бе 4-та победа за Григор над белгииеца в досегашните им 5 сблъсъка. Също така трети успех през тази година – другите бяха на Australian Open 2017 (четвъртфинал), АТР250 в София 2017 (финал) и US Open 2014, като единственото поражение е в три сета на четвъртфинал в Ротердам. Следващият двубой от група “Пийт Сампрас” е в 22 часа между Пабло Кареньо-Буста (резервата на Рафаел Надал) и Доминик Тийм.

Първи сет!

1-0 Григор започна превъзходно срещата, давайки само една точка на Гофен в откриващия си сервис гейм.

2-0 Българинът направи и фамозен втори гейм, като само грешка в мрежата не му позволи да сътвори пробив на 0.

3-0 Григор приключи на бърза ръка и третия гейм, с който затвърди направения пробив преди това.

4-0 Вторият сервис гейм на Гофен в мача бе изключително оспорва. Той мина през 6 изравнявания на резултата, но в крайна сметка по-голямата концентрация на хасковлията му донесе ввори пробив.

5-0 Григор премаза Гофен в третия си сервис гейм и го взе на 0.

6-0 Страхотно! След 30 минути на корта нашето момче поведе с 1:0 сета след нова безапелационна разправа с Гофен на негов сервис.

Втори сет!

1-0 Гришо запази огромната си агресия и в началото на втория сет, повеждайки с 1:0 на свой сервис.

2-0 От другата страна съпротивата така и не дойде и в първия сервис гейм на Гофен за втория сет. Гришо даде само точка на своя съперник и пак е с пробив в аванс.

3-0 В третия гейм Гришо за първия път в срещата показа някакви колебания в играта си. Стигна се до равенство 40-40, но в крайна сметка печеливш отново бе българина.

3-1 След 9 загубени гейма, Гофен все пак се разписва за първи път в срещата при второто си подаване във втория сет.

4-1 Това бе най-продължителният гейм в мача – почти 9 минути! След няколко изравнявания при 40-40, Григор отново успя да разплете възела и вече е само на два от спечелването на мача.

4-2 Гофен измъкна лесно своето подаване и намали изоставането си до два гейма.

5-2 Гришо отново се върна към познатия скоростен стил на завършване на геймовете – вече е само на 1 от победата!

6-2 2:0 сета и победа за Григор Димитров след 1 час и 14 минути игра!