Анализи и коментариБотев ПловдивФутбол

Ботев изпълни призванието си – движение, настроение и голове

Ботев изигра силен мач и помете гостуващия в Коматево Локомотив Сф с 4:1, след като губеше с 0:1. През целия мач домакините напълно владееха топката и положението на терена, но преди почивката изпитваха трудности да пробият сгъстената и организирана отбрана на гостите. Дори се пропукаха в отбрана два-три пъти, единия от които – фатално. Трябваше да догонват в резултата, но бързо се справиха със ситуацията и върнаха гола още до почивката, което бе изключително важно. Междувременно Локо пропусна чиста възможност за 2:0. Призваният да бележи много голове и да пълни сърцата на феновете си Ботев този път от доста време насам успя да направи и двете накуп.
За последно канарчетата вкараха 4 или повече гола в А група на 24 ноември миналата година, когато разбиха гостуващия Черноморец с 6:1. Правят го за общо 4-ти път от началото на сезона след онова 7:1 у дома срещу Пирин ГД и 4:0 срещу Нефтохимик, пак у дома, на 5 октомври.

През първото полувреме обаче жълто-черните затвърдиха впечатлението, че играят трудно срещу отбори от втората половина на таблицата, които се групират добре в собствената си половина и разчитат на контраатаки. Локомотив Сф бе точно такъв отбор и противодейства точно по този начин. Въпреки че два-три пъти стигнаха в опасна близост до вратата на съперника, домакините не можеха да разбият добре оформения защитен мал на софийския Локомотив. Стремежът им постоянно да владеят топката (като процентите съотношението по този показател сигурно бе някъде около 80 на 20 за Ботев), в един момент изглеждаше като нож с две остриета – многобройните подавания, предимно по ширината на терена, притъпяваха остротата и изненадата и даваха възможност на противника да се групира максимално добре. Опасно ставаше, че когато канарчетата успяваха да отворят пространства и да нахлуват от дълбочина по фланговете чрез Христов отдясно и Анисе отляво, макар че на практика играят без крила. Огнянов и Куртеан смениха местата си в халфовата линия, първият показа много добро взаимодействие с Христов отдясно.

След почивката към доброто движение и комбинативност Ботев прибави повече преса още в половината на противника и агресия при единоборствата и за гостите стана още по-тежко. 4 хубави гола, добър синхрон, зрелищни атаки с по едно докосване – Мъри Стоилов е доволен, феновете – също. 6 от 7-те гола през пролетта са дело на нови играчи, само Анисе успя да се разпише от старите. Този факт също е положителен и поне засега би трябвало да говори, че този път Ботев е уцелил със селекцията. Тошко Неделев го няма, няма и негов достоен заместник, но с новите попълнения общото ниво на тима е по-високо от това през есента. Кошмарните мачове срещу отборите от долната половина на таблицата свършиха. Предстоят битки със силните, срещу които Ботев се представяше по-силно силно до момента, отколкото срещу тимове като Пирин ГД, Берое и Любимец. С изключение вероятно на Черно море, тимовете от първата седмица ще играят далеч по-отворено срещу жълто-черните, което би трябвало да е добра новина за пловдивския тим.