„Черно-бялата“ европейска ода завърши! Франция остана непревземаема! Локомотив Пд напуска Лига Европа!

Локомотив Пд приключи похода си в европейските клубни турнири!

Носителят на Купата на България загуби гостуването си на Страсбург с 0:1 в реванша от третия предварителен кръг на Лига Европа и така сложи точка на приличното си участие в турнира след 7-годишна пауза.

На стадион „Стад дьо ла Мейно“ Страсбург си свърши работата още в 7-ата минута, когато Кевин Зои се възползва от грешно изнасяне на топката на пловдивчани и с премерен шут прати своя тим в следващата фаза на турнира.

Елзасците постигнаха две победи с по 1:0 в двете срещи и така ще срещнат немския Айнтрахт Франкфурт (отстранил лихтенщайнския Вадуц) в плейофите на Лига Европа.

Въпреки че през по-голямата част от двубоя Локомотив Пд изглеждаше като напълно надиграния отбор, с изключение на няколкото удара на играчи на „смърфовете“, големият шанс за пловдивчани се откри в 62-ата минута. Тогава Стивън Езе бе оставен сам на прекрасна позиция в наказателното поле на съперника, но ударът му с глава от няколко метра излетя на сантиметри в аут.

Един гол на Езе можеше да бъде своеобразен реванш към френските власти, които до последно държаха играча в България, издавайки му виза за страната само за 24 часа в деня на мача – 15-ти август. Все пак до попадение на нигериеца не се стигна и така Локомотив Пд не успя да вкара гол на френския си съперник в нито една от двете срещи.

В историята на „черно-белите“ евроучастие през сезон 2019/2020 г. остава като това, в което бе елиминиран словашкият Спартак Търнава – след победа с 2:0 у дома и загуба с 1:3 като гост, както и като това, в което “Лаута” видя два прекрасни международни сблъсъка с посещаемост на съоръжението от около 8000 души.

Първите минути бяха спокойни, а французите изчакваха грешки на пловдивчани. Такава се случи при изнасяне на топката в 7-ата минута.

ГООООЛ Лусиен Кевин Зои даде аванс на Страсбург в 7-ата минута – 1:0!

Димитър Илиев не успя да намери свой съотборник при пас назад и кълбото попадна в играч на Страсбург. Той комбинира с Лиенард, който пък видя вдясно от себе си свободния Зои в наказателното поле. От десетина метра крилото не се поколеба да стреля покрай Луков и да вкара първия гол за своя тим.

В 21-ата минута Анте Аралица опита удар от дистанция – първият за “смърфовете” в срещата, но кълбото излетя високо и неточно в аут.

В 30-ата минута пловдивчани стигнаха до нов шут. Открадната топка от Езе в средата на терена позволи на Димитър Илиев да комбинира с Карагарен отдясно на нападението на гостите. Крилото се озова на добра позиция за шут по диагонал, но ударът му попадна право в ръцете на стража Мат Селс.

В 37-ата минута Ибрахима Сисоко успя да пробие отдясно на наказателното поле и да прати топката пред вратарското поле. Там Езе не успя да изчисти адекватно, което позволи на голмайстора Зои да стреля от трудна позиция със завъртане. Ударът обаче не бе точен и топката излетя встрани от вратата на Луков.

В първите секунди на втората част Локомотив Пд опита да се настани в противниковата половина, но множеството неточни пасове лишиха тима от ефективност в предни позиции.

В 51-ата минута Бенжамен Корние отправи първия шут за второто полувреме, но топката излетя неточно в аут. 4 минути след това и Зои стреля от идентична дистанция, на около 25 метра фронтално на вратата зад Луков, но и сега целта не бе намерена.

В 56-ата минута Момчил Цветанов без малко да си вкара автогол, след като подаване отляво на Лиенар в наказателното поле на “смърфовете” обърка крилото и той опита да изчисти с глава. Топката обаче се насочи в очертанията на вратата на неговия тим, но Луков реагира мигновено и изби умело в корнер.

След ъгловия удар Ламина Коне надскочи своя пазач и стреля с глава, но кълбото премина над вратата на гостите.

В 59-ата минута Димитър Илиев стреля от границата на наказателното поле, но рикошет в крак на бранител на Страсбург направи топката лесна за улавяне от Мат Селс. Минута след това Сисико също опит късмета си от далечна дистанция, но и сега топката отиде в аут.

В 60-ата минута Ален Ожболт получи отляво и се впусна в предни позиции. Нападателят опита да намери ДимитърИлиев пред вратата на съперника, но центрирането бе крайно неточно и топката излетя в тъч.

Малко след това акция на Зои отляво на атаката на французите му позволи да премине през Малембана и да върне към точката на дузпата. Там Лионел Карол бе оставен сам и стреля, но високо в аут.

В 62-ата минута Стивън Езе пропусна удивителна възможност за гол. Прекрасен пас на Карагерен на далечна греда от свободен намери нигериеца, който с глава стреля към далечния ъгъл на Селс, но топката като по чудо мина на сантиметри встрани от левия страничен стълб на вратата.

В 68-ата минута Лионел Карол изпробва късмета си с шут от дистанция, но и сега топката прелетя в аут. В 76-ата минута Умарбаев шутира плътно от границата на наказателното поле, но бранител на Страсбург блокира удара.

Малко след това Зои центрира отляво на далечна греда в наказателното поле на Локомотив Пд. Там десният бек Мохамед Симакан се бе включил в предни позиции и опита да затвори мача с глава, но и сега ударът бе неточен.

В 89-ата минута Малембана опита шут от над 40 метра, но топката прелетя високо в аут. В добавеното време на двубоя Димитър Илиев вкара гол, но попадението бе отменено поради засада, с което Локомотив Пд напусна турнира след нова загуба с 0:1 от Страсбург.

Страсбург: 1. Селс, 2. Симакан (Жонас Мартен 83′), 3. Ндоур, 5. Коне, 10. Корние (Кени Лала 77′), 11. Линард, 13. Митрович, 18. Сисоко, 20. Зои, 23. Кароле, 29. Да Коста (Людовик Ажорк 64′)