СНИМКИ: Вечерта на “черно-бялата” магия! Вечерта на Димитър Илиев! Вечерта на Локомотив Пловдив!

Вълшебна, магическа нощ на Лаута – Локомотив Пд е на крачка от третия квалификационен кръг на Лига Европа…

„Смърфовете“ изживяха паметна нощ на „Лаута“, след като успяха да победят с 2:0 словашкия Спартак Търнава в първи двубой от втория кръг на турнира.

Над 7000 „черно-бели“ фенове по трибуните на ст.“Локомотив“ видяха как капитанът и лидер на пловдивчани – Димитър Илиев, реши сблъска с два гола от дузпи. И двата наказателни удара бяха дадени за нарушения на защитника на словаците – Филип Оршула, срещу Момчил Цветанов, като и двете бяха реализирани от Илиев – съответно в 38-ата и 61-ата минути на двубоя.

Така „смърфовете“ влизат в реванша – на 1-ви август, с изключително комфортен аванс. Те обаче не трябва да забравят, че Спартак загуби от предишния си съперник – Радник Биелина, с идентичен резултат в първата среща (0:2), но след това победи с 2:0 и се добра до следващата фаза след изпълнение на дузпи.

Локомотив Пд започна леко стъписано първата си среща в евротурнирите след 7-годишно прекъсване (това бе и първи евродвубой в Пловдив от 1995 г.), но от около 15-ата минута момчетата на Бруно Акрапович успяха да установят контрол върху двубоя, да стигнат до един куп чисти голови положения и до голяма степен да надиграят своя съперник.

Всичко това “смърфовете” постигнаха връх 93-ия си рожден ден.

Реваншът е на 1-ви август (четвъртък) в словашкия град Търнава. Победителят в двойката ще срещне Страсбург (Франция) или Макаби Хайфа (Израел) в третия квалификационен кръг на Лига Европа.

В началото гостите от Словакия опитаха да установят контрол върху двубоя с множество къси подавания в своята половина и в средата на терена. В 7-ата минута опасно центриране отляво намери Таварес, но той не успя да насочи добре топката и тя прелетя в аут.

Постепенно играта се изравни и двата отбора започнаха да се дебнат за грешки, а Локомотив Пд се изнесе по-високо по терена. В 11-ата минута Ален Ожболт опита да изненада Русов от дистанция, шутирайки с десния крак от границата на наказателното поле, но стражът на съперника изби в корнер.

Само 2 минути по-късно Аралица също изпробва късмета си от идентична дистанция и позиция, но този път Русов бе по-внимателен и улови кълбото в обятията си.

В 16-ата минута прекрасно подаване отдясно на Умарбаев към наказателното поле намери Езе. Въпреки огромния си ръст, бранителят не успя да насочи кълбото към вратата на словаците и топката прелетя в аут.

В 18-ата минута защитата на Локомотив Пд бе хваната на контра, когато Джино ван Кесел успя да получи между Езе и Томашевич и да се впусне напред. Ударът на нападателя обаче не бе точен и кълбото премина встрани от десния страничен стълб на вратата на домакините.

В 24-ата минута подаване от корнер в полето на “смърфовете” насочи топката към Лукас Ловат. Той опита шут от воле с левия крак, но играч на домакините се изпречи на пътя на топката и предотврати опасността.

В 30-ата минута страхотно подаване от корнер на Умарбаев качи топката на главата на АрАлица, но той не успя да отиграе от чиста позиция, удари топката с рамо и тя излезе в аут.

В 34-ата минута Димитър Илиев отправи прекрасен фаулцов удар от около 25 метра, но Русов внимаваше и изби в корнер с плонж. След него не последва нищо опасно за вратата на словаците.

В 38-ата минута Локомотив Пд получи право да изпълни дузпа, след като Момчил Цветанов получи зад защитата, откъсна се, но бе фаулиран от Оршула. Съдията мигновено посочи бялата точка.

ГОООЛ Димитър Илиев матира Русов с прекрасен шут в долния десен ъгъл за 1:0 в 39-ата минута!

Локомотив Пд започна със стръв и втората част. В 50-ата минута Димитър Илиев опита да матира съперника с втори гол, но ударът му по диагонал от около 25 метра бе уловен от Русов.

Само минута по-късно Умарбаев изпрати коварна топка зад защитата на Търнава. Там Езе се измъкна и стреля с глава, но стражът на съперника успя да протегне ръка и да избие в корнер. След неговото изпълнение топката отново бе изпратена към нигериеца, но този път ударът бе доста по-посредствен.

В 52-ата минута Аралица имаше огромен шанс да вкара втори гол. Подаване на Умарбаев намери хърватина зад отбраната на словаците. Вторият овладя с гърди и стреля от полулегнало положение, но не успя да насочи и кълбото излетя в аут. В 56-ата минута Димитър Илиев шутира от пряк свободен удар, но не намери целта.

В 59-ата минута Локомотив Пд получи право да изпълни още една дузпа. Фалът отново бе на Оршула срещу Цветанов в наказателното поле на Спартак и гръцкият съдия не се поколеба да посочи наказателен удар за втори път в срещата.

ГОООЛ Димитър Илиев отново застана зад топката и с прекрасен шут в долния ляв ъгъл вкара във врата на съперника за 2:0 в 61-ата минута!

В 73-ата минута Емир Халилович опита шут от границата на наказателното поле, но той бе крайно неточен и излетя в аут.

До края Локомотив Пд се прибра в своята половина и умно изчака края на срещата. Спартак нямаше сили да върне поне един гол и така двата тима чакат реванша при резултата 2:0 за пловдвичани.

Локомотив (Пд): Луков, Езе, Цветанов, Карагарен (Давид Малемба 76′), Умарбаев (Един Бахтич 95′), Ожболт (Георги Илиев 79′), Илиев, Петрович, Витанов, Томашевич, Аралица

Резерви: Илко Пиргов, Давид Малемба, Един Бахтич, Георги Илиев, Елитон, Архан Исуф, Лукас Масоеро

Спартак Търнава: Русов, Оршула, Дангебич (Марко Келеман
69′), Тесижа, Менич, Халилович, Месик, Дос Сантос, Ловат, Захуменски, Кесел (Матей Якубек 56′)

Резерви: Петър Болек, Матуш Турна, Марко Маринкович, Матей Якубек, Жоао Диого, Кристиан Михалек, Марко Келеман (

Старши треньор:: Рикардо Чеу