АкадемикБаскетбол

Инфарктна победа за Академик 6 секунди преди края на последния сигнал

Академик Бултекс 99 (Пловдив) записа втора поредна победа в Националната баскетболна лига при мъжете.

Пловдивчани победиха Черно море Тича във Варна с драматичното 71:70.

За Черно море Тича срещата започнаха Станислав Цонков, Деян Карамфилов, Веселин Георгиев Мърджин Мъркович и Александър Янев.

Избраниците за Академик Бултекс бяха Оскар Белфийлд, Шакир Смит, Васил Михайлов, Станислав Ваклинов и Джордан Семпъл.

Черно море Тича поведе още в самото начало на първата част и успяваше да поддържа преднина, независимо, че гостите се приближаваха четири пъти на само точка от домакините.

В самия край на първата четвърт Васил Михайлов вкара тройка за гостите и Академик Бултекс 99 поведе с 22-21, като при този резултат завърши и първата част.

През втората четвърт тимът от Пловдив показа много добра игра и успя да поведе с 12 точки при 37-25. Гостите спечелиха и втората част с 20-12 и на полувремето водеха с 42-33.

След почивката играта бе равностойна, но гостите успяваха да поддържат преднината си. След това домакините намалиха изоставането си до 4 точки при 47-51, но преди последната част губеха с 10 точки – 49-59.

В заключителните 10 минути пловдивчани поддържаха преднината си, но в последните секунди зрителите станаха свидетели на истинска драма. Домакините успяха да изравнят резултата при 70-70, след като Цветомир Куртев вкара наказателен удар, но за щастие на пловдивчани, баскетболистите на Черно море Тича пропуснаха следващите два.

Секунди по-късно гостите реализираха един наказателен удар и поведоха със 71-70, но домакините не успяха да организират успешна атака в оставащите около 6 секунди и драматично отстъпиха със 70-71.

Пловдивчани успяха да отбележат 44 точки в подкошието на съперника, а Черно море Тича само 34. По 10 точки си размениха двамата отбора при борбата в нападение, а от бързата атака Академик Бултекс 99 бе категоричен с 13 точки срещу 0 за домакините.

Резервните състезатели на Спас Натов се отчетоха с 28 точки, а тези на Асен Николов нямаха отбелязани точки.

За победата на Академик Бултекс 99 най-много допринесе Джордан Семпъл, който успя да реализира 28 точки, 15 борби и 3 асистенции. След него Шакир Смит добави 13 точки, а Оскар Белфийд завърши с 12 и 7 борби, но допусна и 7 грешки.

За Черно море Тича най-полезен бе Александър Янев, който направи дабъл-дабъл с 22 точки и 17 борби. Цветомир Куртев също направи добро впечатление с изявите си на терена като приключи с 15 точки и 5 борби.

Следващата седмица Академик Бултекс 99 приема у дома Левски, а Черно море Тича гостува на Балкан.