Преди почти 21 години Ботев и Левски играят отново един срещу друг в турнира за Купата на България. Двубоят отново е в две срещи, като за разлика от сега (1/4 финал) е на фаза ½ финал.

Ботев отново губи първата среща с два гола разлика, но тогава чисти 2:0 в София. На реванша Ботев отстранява Левски в една от най-паметните си срещи в историята. Пловдивчани категорично надиграват “сините” и печелят с 3:0 на стадион “Христо Ботев”.

Първата среща се играе на стадион “Васил Левски” пред едва 8 000 зрители. Съдията Костадин Гергинов отсъжда много спорна дузпа за Левски, която е реализирана от Пламен Гетов в 31-та минута, а Наско Сираков в 57-та минута оформя крайния резултата 2:0 за Левски. Левски изглежда на 90%, че си е осигурил място на финала.

Левски – Ботев 2:0 1-ра среща 1/2 финал Купа на България

Голмайстори: Гетов 31 – дузпа, Сираков 57

Левски: Николов, Дъртилов, Хубчев, Славчев, Гинчев (Коев 57), Боримиров, Сираков, Йотов, Илиев, Донков, Гетов (Мицански 72)

Ботев: Попов, Енгибаров, Младенов, Кочев, Раков, Димитров, Петров, Зайцев (Чакъров 79), И. Добревски, Г. Добревски (Славков 79), Дерменджиев

Стадион: “Васил Левски” 8 000 зрители

Срещата реванш се играе на 19 май 1993 пред 20 00 зрители на стадион “Христо Ботев”. Ботев започва вихрено срещата и в 9-та минута Гено Добревски е фаулиран в наказателното поле и съдията на срещата Месропов отсъжда дузпа, която потърпевшият реализира. Малко по-късно Борис Хвойнев удря греда, но в 26-та минута Хвойнев не греши, след като Ясен Петров изненадва играчите на Левски и пуска пас към Хвойнев, който без проблеми прави 2:0 и изравнява общия резултат от двете срещи. Ясен Петров също удря греда през първата част, която завършва при резултата 2:0 за Ботев.

Още в началото на второто полувреме Дерменджиев пропуска да вкара трети гол във вратата на Левски, но това става секунди по-късно Гено Добревски е изведен чудесно и с удар от границата на пеналта пронизва Пламен Николов за 3:0 и така Ботев вече е на финал. До края на двубоя Ботев изпуска още положения, а Левски така и не успява да стигне до попадение и пловдивчани се класират на финал. Като записват една от най-паметните си победи. А двубоят е първи в историята, в който фенове нахлуват на терена. След края на срещата феновете на Ботев нахлуват на терена да празнуват с играчите.

Ботев – Левски 3:0 реванш 1/2 финал Купа на България

Голмайстори: Г. Добревски 9 – дузпа, 47, Хвойнев 26

Ботев: Попов, Енгибаров, Младенов, Кочев, Раков, И. Добревски (Бакалов 77), Петров (Чакъров 85), Зайцев, Хвойнев, Дерменджиев, Г. Добревски

Левски: Николов, Дъртилов, Хубчев, Славчев (Гинчев 54), Марков, Боримиров, Сираков, Йотов, Илиев, Донков, Гетов (Трендафилов)

Стадион: “Христо Ботев” 20 000 зрители

Дали Ботев отново ще успее да отстрани Левски, след като трябва да заличава пасив от два гола ще разберем утре след 16:00ч.