Ботев удари Черно море във Варна

Ботев Пловдив записа трета поредна в първенството, след като се наложи с 1:0 като гост на Черно море. Трите точки на негостоприемния стадион “Тича” във Варна донесе Алекс Куртеан с красив гол от воле в 20-ата минута. С успеха край морето Ботев направи още една важна крачка по пътя си към второ поредно участие в европейските клубни турнири.

Поради наказание двубоя пропуснаха Феребори Доре, Веселин Минев и Сивард Спрокел, както и Юнес Хамза, който лекува травма в аддуктора. Освен, че не можеше да разчита на карето отсъстващи, Станимир Стоилов направи цели осем промени в стартовата единадесеторка от последния мач с Левски.

Първата опасност за една от двете врати дойде в 7-ата минута, когато Георги Сърмов с топовен шут отдалеч насочи топката в горния десен ъгъл на Георги Китанов, който обаче реагира добре и изби в ъглов удар. Три минути по-късно Иван Цветков пое топката в собствената половина и проведе бърза контра, която завърши с пас наляво към Луис Педро и диагонален удар в аут на холандеца.

В 14-ата минута, след центриране от корнер, Михаил Венков стреля слабо с глава и не затрудни Адам Стаховяк. Две минути по-късно Иван Коконов опита шут от разстояние, който премина далеч от целта.

В 20-ата минута Ботев поведе след прекрасна атака и красив гол от воле на Алесандру Куртеан. Румънецът бе намерен с прекрасно центриране отляво на Луис Педро и с много прецизен удар от въздуха изпрати топката под плонжа на Китанов в долния десен ъгъл за 0:1.

В 35-ата минута „канарчетата” стигнаха до нов гол, който бе правилно незачетен заради засада на Луис Педро.

В 39-ата Венков центрира опасно в наказателното поле, където Коконов не успя да стигне до топката, а зад него Стаховяк я закова в ръцете си. В последните секунди на първото полувреме се стигна до разбъркване в наказателното поле на Ботев, но защитата в жълто-черно се справи и на два пъти не позволи на Бакари да стреля към вратата.

Първият шанс след почивката се откри пред Георги Божилов, който от добра позиция стреля много неточно с глава встрани от вратата. В 62-ата минута Домовчийски също опита удар с глава, който попадна в ръцете на Стаховяк.

В 65-ата Иван Цветков напредна отдясно и центрира технично външен фалц към току-що влезлия на смяна Абел Анисе, който с летящ плонж стреля встрани от лявата греда. В 79-ата Ботев бе много близо до втори гол, но Сашо Александров изчисти от голлинията удар от дистанция на Томаш Иршак.

В 86-ата минута Валери Домовчийски получи възможност да стреля при разбъркване пред вратата на Ботев, но доскорошният нападател на “канарчетата” шутира високо над вратата.

ЧЕРНО МОРЕ: Георги Китанов, Сашо Александров, Кирил Котев (46-Слави Сталев), Стефан Станчев, Михаил Венков, Еденилсон Бергонси (60-Даниел Георгиев), Тодор Паланков, Иван Коконов (76-Димо Атанасов), Георги Божилов, Бакари, Валери Домовчийски

БОТЕВ: Адам Стаховяк, Йордан Христов, Серджан Лукин, Алесандру Бенга, Филип Филипов, Георги Сърмов, Мариян Огнянов, Луис Педро (64-Абел Анисе), Алесандру Куртеан, Ромарио Кортзорг (74-Томаш Иршак), Иван Цветков (90-Димитър Везалов)

Съдия: Никола Попов