СНИМКИ: Локомотив (Пд) направи първата крачка към Европа, гарантира си едно от първите две места в Група „Б“

Локомотив (Пд) направи „първата“ крачка към Европа…

Тази вечер на “Лаута” пловдивчани се справиха със съпротивата на новака Етър (ВТ) с минималното 1:0 в среща от 29-ия кръг на Първа лига и така се затвърдиха на едно от първите две места в Група “Б” на “Втората осмица”. Единственото попадение в срещата реализира Димо Бакалов в 53-та минута след хубава асистенция на Анте Аралица.

След този успех Локомотив (Пд) си осигури място сред първите два отбора на Група „Б“ на „Втората осмица“, след като увеличи разликата между себе си и третия Етър (ВТ) на 12т.Така „смърфовете“ ще играят срещу един измежду първите два тима в Група „Б“ в четвъртфиналите на „осмицата“ в опит да намерят място в 1/2 финала срещу другия победител от втория четвъртфинал и след това в мача срещу третия в „Първата шестица“ за квота от Лига Европа.

Това е едва трети успех за Бруно Акрапович начело на Локомотив (Пд) в 15 срещи. Успехът е и дебютен за “черно-белите” в плйеофите през този сезон след две равенства в предишните два кръга – срещу Дунав (Русе) 2:2 и Септември (Сф) 0:0.

Пловдивчани започнаха срещата в познатото вече 4-2-3-1, като в единствената промяна в отбора, спрямо последния мач, бе в сърцето на защитата, където Булят бе отстъпил място на Езе. Напред бяха Бакалов, Буна, Марчев и Аралица, а като опорни халфове действаха Банович и Умарбаев. На вратата бе застанал Илко Пиргов.

До края на плейофите във „Втората осмица“ остават 3 кръга, в които „смърфовете“ ще срещнат още веднъж съперниците си в Група „Б“. В четвъртък (19 април) „черно-белите“ ще направят визита до североизточна България, за да се изправят срещу Дунав (Русе).

Минута на мълчание преди началото на срещата в памет на жертвите на катастрофата на автомагистрала “Тракия” в петък сутринта.

Гостите бяха по-напористи в първите секунди на двубоя. В 6-ата “виолетовите” организираха скоростна атака по десния фланг, но след центриране на Младенов във вратарското поле обаче Пиргов изби напред.

В 13-та минута Марчев имаше шанс да разстреля стража на Етър от около 15 метра, но се размина с кълбото след пас на Езе с глава. В крайна сметка опасността пред вратата на гостите отшумя бързо. 7 минути след това Пиргов отрази силен удар на Мане от пряк свободен удар. Топката прехвърли стената след шута на играча на Етър (ВТ) и летеше към горния десен ъгъл на “черно-бялата” врата, но в крайна сметка Пиргов се справи и изби.

В 24-та минута центрирана топка в наказателното поле на “виолетовите” намери Аралица. Хърватинът стреля с глава, но Гргич изби в корнер. 3 минути по-късно Батрович се озова на хубава стрелкова позиция в полето на “черно-белите”, изпуснат от защитата на Локомотив (Пд), но шутът му премина над вратата на Пиргов.

В ответната атака Марчев се озова на идентична стрелкова позиция, но ударът му с левия крак бе париран от стража на Етър (ВТ). В 34-та минута отново капитанът на “смърфовете” бе близо до гола след удар от границата на полето с десния крак, но този път кълбото се претърколи в аут.

3 минути преди края на първата част Георги Сърмов от състава на гостите стреля силно от пряк свободен удар, фронтално на вратата на домакините, но топката излетя високо-високо в аут.

Димо Бакалов бе близо до попадение в добавеното време на първото полувреме, когато проби мощно отляво и си освободи пространство за стрелба. Ударът му обаче премина покрай десния страничен стълб на “болярите’. Топката не пожела да влезе и при удар на Аралица с глава няколко секунди по-късно и излезе в аут.

Втората част започна мудно и за двата тима. Всичко това преди една грешка в центъра да даде шанс за домакините да осъществят силна контраатака.

ГОООЛ Димо Бакалов откри за Локомотив (пд) в 53-та минута – 1:0!

Анте Аралица открадна топката в централния кръг на терена след грешен пас на играч на гостите. Хърватинът напредна отдясно на атаката на “смърфовете” и влезе в наказателното поле на съперника. Вместо да стреля, той реши да подава на останалия сам срещу вратата Бакалов, който получи хубав пас и от 2-3 метра заби кълбото във вратата на Етър (ВТ) за 8-ия си гол в шампионата и общо 9-ти във всички турнири.

5 минути след попадението Банович стреля от далечна дистанция, но топката бе много слабо и неточно насочена и излезе в аут.

В 79-та минута Етър (ВТ) бе на сантиметри до изравняване. Центриране отляво в наказателното поле на “смърфовете” успя да намери Георги Пашов около точката на дузпата. Бекът обаче не отправи най-качествения възможен удар и изпрати кълбото много над вратата на Пиргов.

В края на срещата Елитон излзе сам срещу стража на гостите и опита да го прехвърли, но топката излезе в аут.

Локомотив (Пд): Илко Емилов Пиргов, Димитър Костадинов Везалов, Стивън Езе, Муса Мухамед, Димитър Велковски, Парвиз Умарбаев (Елитон 60′), Игор Банович, Веселин Валентинов Марчев, Димо Бакалов, Анте Аралица (Филип Михалевич 55′), Абделхаким Буна